Një trajnere e Miami Seaquarium u sulmua nga një delfin gjatë një shfaqjeje të drejtpërdrejtë të Flipper Dolphin të shtunën.

” Dukej sikur delfini u përplas me trajneren,” i tha WSVN Shannon Carpenter, një fotograf që ishte në audiencë për të parë shfaqjen. “Kishte një luftë, ndodhi një lloj përplasjeje nën ujë. Zonja në dërrasë po voziste, ajo doli me vozitje nga uji shumë shpejt, dhe më pas trajneri kryesor filloi të notonte përsëri drejtturmës, dhe dukej sikur ajo u përplas me një delfin shumë herë.”

Pas sulmit, trajnerja shpëtoi nga uji dhe qëndroi në gjunjë buzë pishinës deri në fund të shfaqjes. Seaquarium tha në një deklaratë të martën se punonjësia gërvishti aksidentalisht delfinin Sundance me dorën e saj, gjë që çoi në reagimin agresiv të gjitarit.

Njerëzit për Trajtimin Etik të Kafshëve (PETA) shkuan në llogarinë e tij në TikTok për të analizuar sulmin, duke pretenduar se ai erdhi nga delfanët që u detyruan të performonin në Seaquarium.

Miami Seaquarium thotë se kjo është hera e parë që një delfin thyen rutinën dhe sulmon. Mësohet se trajneria është dërguar në spital.  “Kjo ishte padyshim e dhimbshme për Sundance, e cila reagoi duke u shkëputur nga rutina dhe duke notuar drejt dhe duke goditur trajneren,” tha Seaquarium. “Sundance dhe trajneria po rikuperohen mirë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb