Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken ka kritikuar ashpër dënimin e liderëve të opozitës në Bjellorusi Max Kolesnikova dhe Maxin Znak, duke e quajtur atë të turpshme dhe të motivuar politikisht .

“Këto bindje janë dëshmi të tjera të shpërfilljes së plotë të regjimit për të drejtat e njeriut dhe liritë themelore të popullit të Bjellorusisë ,” tha diplomati amerikan në një deklaratë.

Maria Kolesnikova, një nga drejtueset e protestave masive kundër presidentit bjellorus, Aleksandër Lukashenko, vitin e kaluar, u dënua të hënën me 11 vjet heqje lirie. Maria Kolesnikova dhe një tjetër udhëheqës i lartë opozitar, Maxim Znak, u akuzuan për ekstremizëm dhe përpjekje për të marrë pushtetin në mënyrë të paligjshme. Të dy mohuan akuzat që zonja Kolesnikova i quajti absurde. Maxim Znak u dënua me 10 vjet heqje lirie.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb