Dënohen anëtarët e fundit të rrjetit të drogës dhe emigracionit,. Shkon në dhjetë anëtarë të një rrjeti kriminal janë burgosur pas një hetimi të kryer nga Njësia e Krimit të Organizuar Rajonal Lindor, si të përfshirë në kultivimin e kanabisit.

Mes të dënuarve janë 26-vjeçaro Jurgen Nikoci, i cili u dënua me një vit e tetë muaj për prodhim drogë të klasit B.

Ndërkohë pas një gjyqi në korrik të 2021, drejtuesit e grupit Gazmund Daci 35-vjeç dhe Fatjon Sulmataj 37-vjeç u dënuan njëri me pesë vjet e nëntë muaj dhe tjetri me katër vjet e dhjetë muaj. Dyshja së bashku me 29-vjeçaren Lonut Gheorghita ishin arkitektët e grupit që vepronin në Anglinë Lindore. Ndërsa këtë javë dy burra të tjerë John Lockëood, 33vjeç, nga Bull Road në Ipsëich dhe Elliot Thompson, 31vjeç nga Bluebell Avenue, Bury St Edmunds, janë të fundit që janë burgosur.

Dyshja u arrestuan pasi oficerët e Forcave Kufitare ndaluan një furgon në Dover ndërsa mbërriti në MB nga Calais në tetor 2019 dhe gjatë kontrollit autoritetet gjetën një shtetas shqiptar me dokumente false.

Anëtarët e tjerë të rrjetit të dënuar më parë janë:

  • Jurgen Nikoci, 26 vjeç, nga Church Road, Gorleston, i cili u burgos për një vit e tetë muaj për komplot për të prodhuar drogë të klasit B.
  • Ionel Ungureanu, 30 vjeç, nga Rruga Grimëade, Ipsëich, i cili u burgos për një vit e tetë muaj për posedim me qëllim të furnizimit me drogë të klasës B, prodhimin e drogave të klasës B dhe posedim me qëllim furnizimin me drogë të klasës A.
  • Klodian Nikoci, 21 vjeç, nga St Georges Street, Ipsëich, i cili u burgos për 10 muaj për prodhimin e drogës së klasit B.
  • Edmir Barhani, 33 vjeç, nga Gjykata e Cotsëold, Colchester, i cili u burgos me 10 muaj për prodhimin e drogës së klasit B.
  • Myles Davies, 40 vjeç, nga Henley Road, Ipsëich, i cili u dënua me 20 muaj, pezullim për dy vjet, 180 punë të papaguar dhe kërkesë për aktivitet rehabilitimi 20 ditë për komplot për të prodhuar droga të klasit B

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: