Gjykata e Apelit e Bukureshtit dënoi biznesmenin e njohur, Ioan Niculae, dikur i konsideruar si më i pasuri i Rumanisë, me pesë vjet burg për korrupsion. Dënimi është përfundimtar dhe është më i ashpër se i pari i vendosur.

Menjëherë pas vendimit të gjykatës, oficerët e policisë shkuan në rezidencën e Niculae në Zimnicea për ta marrë atë në paraburgim, por biznesmeni nuk ishte atje. Kështu, Policia lëshoi një urdhër arresti në emrin e tij dhe e shtoi atë në listën e të kërkuarve.

Gjatë një ndërhyrjeje telefonike në kanalin e lajmeve Antena 3, Niculae tha se ai ishte në Milano dhe nuk kishte ndërmend t’i shmangej arrestimit. Ai gjithashtu tha se do të kthehej në vend, sipas medias rumune “G4media”. Të Premten, Niculae u ul në Aeroportin e Bukureshtit në një fluturim nga Roma, njofton Economica.net.

Niculae u gjykua për nxitjen e evazionit fiskal dhe pastrimit të parave, në një çështje në lidhje me kompaninë e tij kryesore, grupin e agro-biznesit Interagro.

Sipas akuzave në dosje, Interagro lidhi kontrata fiktive me një kompani tjetër për të shmangur pagimin e disa kontributeve për shkak të buxhetit të shtetit. Dëmi, në këtë rast, u llogarit në mbi 11 milion RON (2.2 milion EUR), sipas Digi24.

Ioan Niculae ishte dikur më i pasuri i Rumanisë (në 2014 ai kryesoi listën e Forbes 500 të Rumanisë si më i pasuri me 1,1 miliardë Euro), por perandoria e tij filloi të tkurrej pasi u dënua me dy vjet e gjashtë muaj burg në Prill 2015. Ai u shpall fajtor për financimin e paligjshëm të fushatës presidenciale të Mircea Geoana në 2009. Ai u la i lirë me kusht në korrik 2016.

Gjatë burgosjes së tij, grupi Interagro kaloi në paaftësi paguese. Pasuritë e tij përfshijnë gjithashtu gjashtë uzina plehrash në Rumani, shumica e të cilave aktualisht janë të mbyllura, një fabrikë duhani (gjithashtu në falimentim), si dhe asete të pasurive të patundshme dhe një klub futbolli.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb