Një tjetër denoncim vjen në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Bëhet fjalë për një investim të cilësuar strategjik dhe me një kosto 350 mln euro, një termocentral 500 megavatësh për të ngrohur dhe furnizuar me energji qarkun.

Por jo të paktë janë ata që mendojnë se TEC-i përbën një lajm të rëndë për Korçën, shëndetin e qytetarëve dhe të gjithë mjedisin. Referuar denoncimit te Berisha, 92% e korçarëve sipas një sondazhi online, rezulton se janë kundër ndërtimit të TEC-it. Berisha shton se kemi të bëjmë me një përbindësh që do të denatyrojë Korçën dhe që është një projek fund e krye mafioz i bërë nga Rama e Peleshi.

STATUSI I PLOTE I BERISHËS

Ndal ndertimit te perbindeshit te Korçes!

Kundershtim i forte per ndertimin e perbindeshit qe denatyron Korçen.

Miq, fillimi i punimeve te ndertimi i nje termocentrali prej 500 megavatesh ne Korçe, projekt fund e krye mafioz shkaterrimtar per mjedisin, shendetin e qytetareve, turizmin dhe prodhimin bujqesor te Korçes ka tronditur thelle qytetaret e saj.

Keshtu, perveç intelektualve te cilet kane firmosur nje peticion kunder ndertimit te ketij perbindeshi nga Rama- Peleshi- File, ne nje sondazh on line kunder ndertimin te perbindeshit rezulton se jane 92% e korçareve.

Po shtoj ketu se procesi i ndertimit eshte tipik mafioz. Perveçse ne shkelje te ligjeve te vendit dhe konventave nderkombetare gjithçka eshte bere fshehtas dhe pa u konsultuar gjeresisht popullata por mbahet per qellime mafioze fshehur edhe investitori, supervizori, çka deshmon se kjo eshte nje afere e madhe e piste e narko qeverise Rama.

Shpreh solidaritetin tim te plote me intelektualet dhe qytetaret e Korçes, qendrimit te tyre kunder perbindeshit e do denatyroje Korçen, shendetin e banoreve te saj, bukurite e saj mahnitese, prodhimet e saj te mrekullueshme, turizmin dhe mjedisin e saj te paster. Sb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb