TIRANE

Ervis Meço, përfaqësues i partisë së komunitetit Egjiptian tashmë deputet i ri i Kuvendit i ftuar në studion e emisionit “Të Paekspozuarit” rrëfeu edhe fillimet e tij në politikë.

Meço tha se ka lidhje të ngushta me humanizmin që në adoleshencë, ndërsa theksoi se ka patur kontakte me të rinjtë e grupmoshave të ndryshme.

Përse vendoset të futeshit në politikë?

Ju falënderoj për ftesën. Kam lidhje të ngushtë që prej adoleshencës me humanizmin, fëmijët autikë, të rinjtë me depresion me të gjitha grupmoshat. Normalisht jemi takuar krejt rastësisht për të ndëtuar një subjekt politik për të lobuar për dinjitet njerëzor. Kjo ka qenë një nga shtysat që më ka buruar së brendshmi.

Përse dolët kundër partisë?

Pyetja është shumë e drejtë për publikun. Bëhet fjalë për një marrëveshje shumëpartiake, kam patur një dilemë të madhe mes një akti moral për të qëndruar brenda strukturave.

(Balkan Web)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb