Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar përshkallëzimin më alarmues që nga fillimi i pushtimit të tij në Ukrainë, mobilizimin e 300 mijë rezervistëve.

Udhëheqësi ka mbështetur gjithashtu sondazhet false në dy rajonet e kontestuara të Ukrainës, Luhansk dhe Donetsk në Donbas dhe gjithashtu Zaporizhzhia dhe Kherson.

Por ai gjithashtu paralajmëroi se do të përdorë armë bërthamore nëse ndjen se Rusia është nën kërcënim , duke lidhur të tre lëvizjet në strategjinë e tij të fundit.

Kremlini ka thënë gjithmonë se përdorimi i armëve bërthamore do të ndodhë vetëm për t’u mbrojtur kundër një kërcënimi ndaj Federatës.

Me ngjarjet e fundit duket se Presidentit rus po i mbarojnë opsionet, teksa lëvizja e tij e ardhshme mbetet ende e paqartë.

Vazhdoni luftën

Rusia po vuan humbje eksponenciale prej rreth 55,000 të vdekurish që nga 24 shkurti. Kjo është e paqëndrueshme pasi ata po kthehen drejt kufirit pavarësisht dëmeve të mëdha që po shkaktojnë. Pa një ndryshim hapi në taktikë, kundërofensiva ukrainase mund të nënkuptojë në disa muaj që Kievi do të fitojë, megjithëse pa Krimenë.

Dërgimi i mijëra rezervistëve në vijën e parë të frontit

Rusia ka njoftuar sot se 300,000 rezervistë do t’i bashkohen luftimeve në Ukrainë. Është hera e parë që Rusia mobilizon trupa në këtë mënyrë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kjo mund të jetë një masë e përkohshme dhe ka të ngjarë që të ketë një numër të madh dezertimesh.

Një sulm bërthamor në Ukrainë

Një sulm bërthamor taktik që merr një qytet mund të ndryshojë luftën në favor të Putinit, por është pothuajse e paimagjinueshme.

Megjithatë, një sulm bërthamor në Ukrainë, ndërkohë që është i mundur, sërish mbetet shumë i pamundur.

Sulmi bërthamor kundër Perëndimit

Për Putinin kjo do të nënkuptonte thuajse me siguri fundin e Federatës Ruse dhe fundin e tij.

Ky është një rezultat jashtëzakonisht i pamundur siç është një goditje ndaj Ukrainës, por ende mbetet një opsion.

Bisedimet për paqe

Lufta e Putinit ka rezultuar në një katastrofë të kushtueshme, por ai nuk mund të tërhiqet tani, por edhe pse mund të duket e papëlqyeshme, ai ka nevojë për një rrugëdalje dhe diplomatët perëndimorë e dinë këtë.

Është e mundur që Krimea mund të sakrifikohet dhe presidenti ukrainas Zelensky e di këtë, por kjo është arsyeja pse ai ka deklaruar se çlirimi i Krimesë është qëllimi i tij ushtarak.

Në këtë mënyrë ai e bën Krimenë një mall në çdo negociatë paqeje. Por sakrificat do të duhet t’i ofrohen Kremlinit, me Krimenë si zonën më të mundshme ose ndoshta një zonë tjetër në lindje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: