Rusët janë akuzuar për djegien e trupave në një landfill në buzë të Khersonit.

Gjatë ditëve të fundit të pushtimit të qytetit nga Rusia gjatë verës, landfilli dyshohet se u bë një zonë “e ndaluar” pasi trupat e mbyllën atë nga vendasit.

Kjo për shkak se ata po hidhnin dhe digjnin trupat e shokëve të tyre të rënë, transmeton Guardian.

Vendasit thuhet se kishin parë kamionë të mbushur me çanta të zeza që mbërrinin në vend, të cilët më pas u dogjën, duke mbushur ajrin me erën e mishit të djegur.

Banorja e Khersonit, Iryna tha: “Sa herë që ushtria jonë granatonte rusët atje, ata i zhvendosnin mbetjet në landfill dhe i digjnin”.

Duket se ndonjëherë në vend që t’i digjnin trupat, ata thjesht i mbulonin me mbeturina tashmë në landfill, me një grumbullues mbeturinash duke shtuar: “A mendoni se dikush do t’i varroste? Ata i hodhën dhe më pas i hodhën plehrat mbi ta, dhe kjo është atë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: