Mbreti i Suedisë, Karli XVI Gustaf ka pranuar se vendi i tij dështoi me qasjen e lehtësuar ndaj pandemisë.

Suedia numëron mbi 350 mijë raste ndaj COVID-19 në total dhe 7 mijë e 800 viktima, dukshëm ndjeshëm më shumë se vendet e tjera nordike. Në Europë, por edhe në gjithë botën Suedia është ndër të paktat vende që në fillim të pandemisë kundër rrymës, nuk vendosi masa kufizuese apo ”Lock-Down” për të parandaluar përhapjen e infektimit.

Duket se një prej tyre, Mbreti ka reflektuar duke theksuar se Suedia dështoi të shpëtojë jetë njerëzish.

Mendoj se kemi dështuar. Ne kemi një numër të madh të cilët kanë vdekur dhe kjo është e tmerrshme. Njerëzit e Suedisë kanë vuajtur jashtëzakonisht në kushte të vështira. Dikush mendon për të gjithë anëtarët e familjes që kanë ndodhur të mos jenë në gjendje t’i thonë lamtumirë anëtarëve të tyre të vdekur të familjes. Unë mendoj se është një përvojë e vështirë dhe traumatike të mos jesh në gjendje të thuash një mirupafshim te ngrohte “- tha mbreti i Suedisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb