Vrasja e vogëlushes Elena Del Pozzo në Mascalucia (Catania) ka ende disa pika të paqarta. Nëna, Martina Patti, pranoi se e kishte goditur me thikë, por arma e përdorur për t’i dhënë fund vajzës së saj 5-vjeçare nuk është gjetur ende. Hetuesit po shqyrtojnë një nga hipotezat që, a ka mundësi që gruaja të ketë bërë gjithçka vetë? Për këtë arsye karabinierët po dëgjojnë miqtë dhe të afërmit për të parë nëse dikush e ka ndihmuar vajzën. Në orët në vijim autopsia e Elenës do të “rrëfejë” momentet e fundit të jetës së saj, duke u dhënë disa elemente të tjera atyre që hetojnë.

E vrarë në shtëpi apo në fshat

Vendi ku u vra Elena Del Pozzo gjithashtu nuk është ende i qartë. Martina Patti thotë se e mori nga shkolla, e çoi në shtëpi për ta ushqyer dhe më pas e çoi në fshatin Mascalucia ku e vrau dhe më pas u përpoq të varroste trupin e vogël. Por karabinierët nuk janë të bindur për këtë version. Kështu, familjarët janë kthyer në shtëpinë e vajzës për të kërkuar gjurmë të mundshme gjaku. Hetuesit ngrenë pyetjen, a mund ta kishte kryer krimin Martina Patti dhe më pas të përpiqej të zhdukte vetë provat?

Hipoteza e bashkëpunëtorit

Një bashkëpunëtor i mundshëm që ndihmoi Martina Pattin jo në krim, por në gjithçka që ndodhi më pas. Ose që ai nuk raportoi menjëherë atë që dinte. Familja e Martinës është dëgjuar disa herë dhe për momentin të gjithë kanë dhënë versione të besueshme për atë që ka ndodhur.

Elena u varros gjysmë e zhveshur

Ajo që duket më e qartë është motivi që është nënvizuar. Martina, e donte fëmijën e saj dhe nuk pranoi që ish-partneri i saj të kishte rindërtuar jetën me një grua tjetër. Në marrjen në pyetje, në fillim Martina Patti u përpoq t’ia hidhte fajin Alessandro Del Pozzo, babait të Elenës. Ajo tha se komandoja e rrëmbyesve donte ta ndëshkonte. Më pas, një detaj rrëqethës. Trupi i Elenës u gjet gjysmë i zhveshur. Mos ndoshta donte të vinte në skenë edhe dhunë seksuale?

Tani Martina Patti është në burg në pritje të vërtetimit të arrestimit. Mbikëqyret në çdo moment, sepse frika është se ajo mund të dëmtojë veten. Avokati i saj vazhdon të përsërisë se ajo nuk e kuptoi se çfarë po bënte dhe se vetëm tani po kupton se çfarë bëri me vajzën e saj të vogël. Ndërkohë, komuniteti i Mascalucia dhe më gjerë ka sulmuar nënën vrasëse me mesazhe shumë të ashpra urrejtjeje në rrjetet sociale. Kryepeshkopi Mitropolitan i Katanias, Msgr. Luigi Renna, në predikimin e tij në meshën e kremtuar në kishën e San Vito di Mascalucia, tha: “Le të heshtim dhe të respektojmë dhimbjen. Ne shikojmë me një ndjenjë të madhe përgjegjësie se çfarë mund t’i ndodhë kujtdo, në rrethana ekstreme. Bëjmë mirë të heshtim dhe të përdorim mëshirën. Hakmarrja nuk mund ta kthejë në jetë Elenën e vogël. Ndjenjat, edhe pse të kuptueshme, të zemërimit dhe urrejtjes, nuk do t’i japin paqe askujt”.

(Tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb