Të paktën 95 persona ndodhen në emergjencë urgjente në ujërat ndërkombëtare.

Denoncimi ka ardhur nga Alarm Phone, i cili përmes Twitter-it” shkruan se motori i një anijeje me emigrant ka dalë jashtë funksionit dhe kërkohet shpëtim i menjëhershëm i tyre.

Organizata, e cila mbledh thirrje emergjence nga Mesdheu, lëshon apelin për rojet bregdetare italiane dhe forcat e armatosura malteze.

Telefoni i alarmit raporton gjithashtu disa fjali të kërkesës për ndihmë të marra nga emigrantët, të cilët aktualisht ndodhen në ujërat ndërkombëtare në Mesdheun qendror.

“Deti është i madh, valët janë shumë të larta, varka është e vogël. Do të vdesim të gjithë së shpejti, nëse nuk dërgoni ndihmë. Ju lutemi, dërgoni dikë, ka shumë ujë në varkë”, lexohet në Twitter.

https://pbs.twimg.com/media/E0W00N3WYAEBH4Y?format=jpg&name=small
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb