Të paktën 35 xhami u sulmuan në Gjermani vitin e kaluar, me shumicën e këtyre sulmeve të motivuara nga islamofobia dhe ekstremizmi i krahut të djathtë në vend, sipas një raporti të ri të publikuar nga grupi turko-mysliman DITIB.

Zyra kundër diskriminimit e DITIB publikoi së fundmi një raport 32 faqesh që analizon krimet e urrejtjes, kërcënimet dhe sulmet që synojnë xhamitë dhe organizatat islamike në Gjermani në vitin 2022.

Sipas ekspertëve të DITIB, dhuna kundër myslimanëve ishte e lidhur ngushtë me zhvillimet sociale dhe politike në vend, si dhe me debatet publike për emigrantët, myslimanët dhe islamin.

“Debatet polarizuese dhe joobjektive, një rritje e stigmatizimit (veçanërisht demonizimi i myslimanëve), po çojnë në një rritje të sulmeve që synojnë xhamitë”, shkruajnë ekspertët në raportin e tyre.

Në vitin 2022, të paktën 35 xhami u vunë në shënjestër të sulmeve, 19 prej tyre të motivuara nga islamofobia dhe tetë sulme të tjera të kryera nga ekstremistët e krahut të djathtë.

Në shtatë raste, sipas raportit, ndjenja antiturke ishte motivimi kryesor i të dyshuarve.

Ekstremistët e krahut të majtë dhe pasuesit e grupit terrorist PKK ishin pas disa sulmeve që synonin xhamitë.

Vitet e fundit, Gjermania ka dëshmuar një rritje të racizmit dhe islamofobisë, të nxitur nga propaganda e grupeve dhe partive të ekstremit të djathtë që kanë shfrytëzuar krizën e refugjatëve dhe janë përpjekur të ngjallin frikë tek emigrantët.

Gjermania, me një popullsi prej mbi 84 milionë banorësh, ka popullsinë e dytë më të madhe myslimane në Evropën Perëndimore pas Francës. Sipas shifrave zyrtare, ajo është shtëpia e gati pesë milionë myslimanëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb