Dhoma e ulët e parlamentit rus ka miratuar ligjet që aneksojnë katër territore të okupuara ukrainase në Rusi, pas referendumeve të organizuara me ngut që Ukraina dhe Perëndimi i denoncuan si “mashtrime”.

Asnjë politikan në Dumën e Shtetit nuk votoi kundër rezolutës, të cilat kërkonin të përfshinin zyrtarisht rajonet Kherson, Donetsk, Luhansk dhe Zaporizhzhia të Ukrainës në Rusi.

“Vendimi u mor unanimisht. Ka 89 entitete në Federatën Ruse,” postoi kryetari i parlamentit Vyacheslav Volodin në Telegram, së bashku me një hartë të Rusisë që përfshin katër rajonet, si dhe Krimenë, të cilën Rusia e kapi nga Ukraina pa njohje ndërkombëtare në 2014.

Duke folur menjëherë pas votimeve, ministri i jashtëm Sergei Lavrov përgëzoi përfaqësuesit nga katër rajonet dhe tha se kishte besim se dhoma e lartë e parlamentit do t’i miratonte gjithashtu masat.

Rezolutat nuk pritej të përballeshin me ndonjë kundërshtim as në Duma, as në dhomën e sipërme, Këshillin e Federatës, të cilat veprojnë kryesisht si pulla gome për politikën e Kremlinit.

Rusia filloi një proces formal të aneksimit të katër territoreve ukrainase javën e kaluar, por asnjëra nuk është plotësisht nën kontrollin e forcave të saj dhe Ukraina ka bërë përparim në kundërofensivat në jug dhe lindje.

Më herët kemi raportuar se forcat ukrainase kanë bërë disa përparime në rajonin Kherson dhe kanë marrë kontrollin e disa vendbanimeve, sipas një zyrtari të instaluar nga Rusia (shih postimin 10.05).

Kjo vjen pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se forcat ukrainase kishin çliruar vendbanimet e vogla Arkhanhelske dhe Myrolyubivka në rajon.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb