CONEGLIANO – Autori i dyshuar i dy grabitjeve të kryera ndaj turistëve të rinj më 2 korrik në Jesolo është kapur në Conegliano. Grabitësi i ri është gjurmuar dhe arrestuar nga agjentët e komisariatit të Conegliano, të cilët zbatuan një urdhër arresti me burg të lëshuar në gusht nga autoriteti gjyqësor. Bëhet fjalë për një shqiptar 22-vjeçar pa punë të qëndrueshme, me vendbanim në Mogliano, por vetëm zyrtarisht pasi praktikisht nuk është parë kurrë në Trevison jugore.

Shqiptari, sipas akuzës së ngritur ndaj tij nga Prokuroria Publike e Venecias, ishte pjesë e grupit që më 2 korrik rrethoi, rrahu dhe grabiti tre djem në dy episode të veçanta.

Në atë ngjarje, tre grabitësit, dy shqiptarë dhe një spanjoll, të gjithë afërsisht të së njëjtës moshë, kishin zënë pozicione pranë Capannina, një vend i njohur me pamje nga deti, prapa via Bafile në Jesolo Lido. Është ora 1.20 e natës. Grupi synon një 26-vjeçar nga Verona që sapo është larguar nga klubi, të cilin e dhunojnë dhe i marrin portofolin  Louis Vuitton, me para dhe dokumente, si dhe një iPhone XS.

Banda planifikon të përsërisë grabitjen që zhvillohet në orën 2:30 të së njëjtës natë. Me një ritualitet absolut gjestesh dhe me të njëjtin brutalitet. Viktimat këtë herë janë dy djem nga San Candido, 21 dhe 22 vjeç. Edhe ata kanë mbaruar mbrëmjen në Capannina dhe janë nisur për në hotel. Por ata ndalohen, hidhen në tokë dhe rrihen egërsisht edhe me shkelma në kokë. Aq sa të dy do t’i drejtohen kujdesit mjekësor. Pas sekuestrimit të pamjeve të kamerave të sigurisë, njëri nga autorët arrestohet menjëherë. Ndërsa 22-vjeçari shqiptar arrestohet në Marca. Ai duhet të përgjigjet për grabitje dhe plagosje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb