Drejtori i Zyrës së Qeverisë së Serbisë për Kosovë e Metohi, Petar Petkoviç, ka biseduar sot me ambasadorin e Rusisë në Beograd, Aleksandar Bocan-Kharchenko, për negociatat e Brukselit ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Petkoviç tha se më 16 nëntor, Prishtina “përsëri tregoi se vazhdon praktikën e bërjes së dialogut të pakuptimtë” dhe se “refuzimi kategorik” i delegacionit të Prishtinës për të diskutuar formimin e Bashkimit të Komunave Serbe “kërcënon të gërryejë” Marrëveshjen e Brukselit. , por edhe autoritetin e bashkësisë ndërkombëtare garantues i aplikimit të saj, tha Zyra.

Ai tha se për shkak të pengesave të Prishtinës, nuk ka pasur kushte për bisedime të drejtpërdrejta mes dy delegacioneve, por vetëm për bisedime bilaterale me përfaqësuesin special të BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak.

Petkoviç ka thënë se Prishtina këtë herë “ka shkuar një hap më tej, duke refuzuar të bisedojë me Beogradin për çështjet e energjisë” dhe ka shtuar se këtë në të njëjtën kohë e ka konfirmuar edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në Prishtinë, thuhet në deklaratë.

Beogradi është i gatshëm t’i përgjigjet thirrjes për vazhdimin e dialogut në çdo moment dhe pret që “seria e pengimit të negociatave” të ndërpritet sa më parë, tha Petkoviç.

Ai deklaroi se beson se ka ardhur koha që të ndalojmë së toleruari shkeljet e marrëveshjeve dhe marrëveshjeve dhe “deklaratat dhe lëvizjet e papërgjegjshme dhe të rrezikshme, që vijnë nga Prishtina”.

Petkoviç falënderoi ambasadorin rus për mbështetjen e Moskës për integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë, duke theksuar se “lidhjet vëllazërore” midis dy popujve dhe “marrëdhëniet e mirëkuptimit dhe besimit thelbësor” do të vazhdojnë të jenë themeli i “marrëdhënieve të jashtëzakonshme” midis të dy vendeve.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: