Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç gjatë një interviste për gazetën gjermane ‘’Handelsblatt’’ ka kërkuar kompromis me Kosovën.

Vuçiç thotë se i vetmi qëllimi i Serbisë është BE dhe ai do paqe prandaj duhet të ndalen çmenduritë e së kaluarës.

“Vetëm në këtë mënyrë mund të ketë paqe të qëndrueshme. Serbia dhe unë duam paqe. Le ta ndalojmë çmendurinë e së kaluarës. Atëherë i gjithë rajoni mund të bëhet motor i rritjes së re për Evropën”, tha Vuçiç.

Takimet e fundit Vuçiç-Kurti nuk kanë qenë të mira, madje mund të thuhet të vështira, por gjithsesi Kosova e Serbia duken larg arritjes së një kompromisi për një marrëveshje të pranuar nga të dyja palët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb