Shtëpia e ankandeve Sotheby’s njoftoi se diamanti blu më i madh në botë, The De Beers Blue, u shit për 57.5 milionë dollarë. Guri i çmuar prej 15,10 karatësh u shit në Sotheby’s në Hong Kong pas një lufte tetë minutëshe me oferta mes katër blerësve.

Instituti Gemologjik i Amerikës (GIA) e kategorizoi xhevahirin si “blu e zbukuruar e gjallë” – klasifikimi më i lartë i ngjyrave, i cili i është dhënë jo më shumë se 1% të diamanteve blu të dorëzuara në organizatë.

Duke e përshkruar diamantin si “jashtëzakonisht të rrallë”, deklarata e Sotheby’s shtoi se vetëm pesë gurë të çmuar mbi 10 karat janë shfaqur ndonjëherë në ankand. Asnjë nuk ka qenë ndonjëherë mbi 15 karat, “duke e bërë pamjen e kësaj perle një ngjarje historike në vetvete.”

Sipas CNN, çmim përfundimtar prej 57,471,960 dollarësh i The De Beers Cullinan Blue, thjesht nuk arriti të vendoste rekordin për diamantin blu më të shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në ankand.

Diamanti është më i madh se Oppenheimer Blue, një gur 14.62 karatësh, që vendosi çmimin rekord botëror për një diamant blu në ankand në maj 2016 kur u shit për 57.5 milionë dollarë.

Më herët në shkurt, Sotheby’s në Londër shiti Enigma, diamanti më i madh i prerë ndonjëherë në ankand, për 3.16 milionë paund (4.3 milionë dollarë).

(firstpost/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb