Një pjesë e digës pranë Whaley Bridge në Angli shpërtheu pas shiut të fortë.

Rreth 6.500 banorë të fshatit Whaley Bridge duhej të linin shtëpitë e tyre të enjten. Arsyeja: Pas pesë ditësh reshjesh të mëdha shiu në Midlands Lindore të Anglisë tani kërcënon që të prishet një digë.

Kjo mund të çojë në një katastrofë të madhe, sepse 1.13 miliardë litra ujë nga rezervuari Toddbrook mund të rridhnin drejt qytetit.

Policia e Derbyshire urdhëroi evakuimin sepse disa pjesë të digës tashmë janë thyer.

Autoritetet u kërkuan njerëzve të “paketojnë rrobat dhe ilaçet për disa ditë” dhe të mos harrojnë kafshët e tyre.

Siç njoftoi Agjencia e Mjedisit në Twitter, aktualisht ekziston “rrezik për jetën” sepse niveli i lumit Goyt mund të “rritet me shpejtësi” për shkak të masave të ujit nga rezervuari, shkruan 20minuta, përcjell Albinfo.ch.

Forcat janë duke u përpjekur shumë për të ribashkuar pendën. Por tashmë të enjten në mbrëmje priten përsëri sasi të mëdha shiu.

Ba8d8644 2bb2 4e94 A869 63cf628f4815 396x396
Ba8d8644 2bb2 4e94 A869 63cf628f4815 396×396

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb