Një ish-shkrues i fjalimeve të presidentit rus, Vladimir Putin është vendosur në listën e të kërkuarve për krime në Rusi.

Abbas Gallyamov shkroi fjalime për Putin gjatë qëndrimit të liderit rus në vitet 2008-2012 si kryeministër. Më vonë u bë një konsulent dhe analist politik i hapur, i cili u citua shpesh nga mediat ruse dhe të huaja. Vitet e fundit ai ka jetuar jashtë vendit.

Sipas Ministrisë së Brendshme ‘Gallyamov shpërndau materiale të krijuara nga agjentët e huaj në një rreth të pakufizuar njerëzish’ si dhe ka folur kundër operacionit special ushtarak në Ukrainë.

Vetë Gallyamav tha se nuk e di për çfarë akuze përballet në Rusi. ‘Supozoj se është shkelje e diskretimit të ushtrisë. Po i kundërvihen kujdo që refuzon të jetë në krah të Kremlinit dhe përpiqen të kryejnë një analizë objektive të paanshme të asaj që po ndodh’, tha ai gjatë një interviste telefonike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb