Dikur të rëndësisë së veçante, sot 7 tunelet e Dukasit në Bashkinë e Patosit janë lënë në mëshirë të fatit.

Që në hapje të tyre ata janë përdorur për prodhimin e detaleve me precizion të lartë, kryesisht për industrinë e naftës. Banorë të zonës dhe ish-punonjës, kanë deklaruar se teknologjia e instaluar në këto tunele mund të përdorej deri për prodhimin e pjesëve për raketa.

Tunelet sekrete te Dukasit u ndërtuan rreth vitit 1973 dhe që pas vitit 1997, u bastisën e lanë në mëshirë të fatit. Tashmë, brenda dyerve të salduara ndodhen disa makineri, pjesa tjetër janë marrë për tu vënë në përdorim diku tjetër apo janë shitur për skrap.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb