Ish-pronari i Chelseat, Roman Abramovich dhe dy negociatorë ukrainas të paqes thuhet se kanë pësuar simptoma të helmimit, pas një takimi në Kiev.

Është shumë misterioze. Në mbrëmjen e 3 marsit, ata u takuan në Kiev, pikërisht në zemër të territorit ukrainas.

Më vonë atë mbrëmje – tre prej tyre, sipas uebsajtit investigativ Bellingcat, pësuan simptoma të helmimit me agjent nervor.

Ata kishin lëkurë të përflakur, sy të irrituar dhe dhimbje të forta pas syve – simptoma të cilat zgjatën gjithë natën.

Asnjë prej tyre nuk kishte ngrënë asgjë më shumë, sipas Bellingcat, sesa çokollatë dhe ujë.
Specialistët e armëve kimike kanë shqyrtuar këtë rast dhe kanë arritur në përfundimin se besojnë se ishte i qëllimshëm.

Por ne nuk e kemi idenë se kush e bëri atë. Nuk ka asnjë pretendim për përgjegjësi.
Në mënyrë të pashmangshme njerëzit do të pyesin nëse kjo ishte puna e GRU, shërbimi i inteligjencës ushtarake të Rusisë, për të cilin Britania arriti në përfundimin se bëri helmimin e Novichok Salisbury.

Nuk ka asnjë fjalë nga Rusia dhe asnjë provë se kush qëndron pas saj. Dikush, me sa duket, donte t’u dërgonte një paralajmërim atyre që marrin pjesë në bisedimet e paqes. Kjo nuk ishte një dozë vdekjeprurëse, ishte një paralajmërim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb