Kryeministri Boris Johnson ka shpalosur masat e ashpra që mund të vendosen për të luftuar një rritje të re të rasteve me Covid.

Duke folur në një konferencë në Downing Street Johnson ishte i bindur se plani i tij “do të japë besimin që nuk do të jetë nevoja të kthehemi në bllokimet e së kaluarës.

Por dokumentet kryesore të zymta paralajmëruan për një rritje të rasteve gjatëdimrit ndërsa nxënësit kthehen në shkolla.

Prof Chris Whitty paralajmëroi: “Dimri po vjen, dhe njerëzit ende duhet ta marrin këtë seriozisht.”

Patrick Vallance shtoi se çdo shenjë e një ringjalljeje të Covid do të duhej të trajtohej fort dhe shpejt.

Qeveria zbuloi një Plan A me pesë pika, i cili u përqëndrua në dozat përforcuese, testimet dhe kontrollet kufitare.

“Kufizimet mund të përdoren për të goditur variantet e reja shqetësuese”, tha Prof Whitty

Pasaportat e vaksinës mund të përdoren akoma për ambiente të brendshme si klube nate dhe bare

Mbi të 50-at dhe më të prekurit do të marrin një dozë përforcuese duke filluar këtë vjeshtë

Kryeministri tha: “Rezultati i kësaj fushate vaksinimi është që ne kemi një nga shoqëritë më të lira dhe një nga ekonomitë më të hapura në Evropë. Kjo është arsyeja pse ne tani i përmbahemi strategjisë sonë. Në thelb, ne do të vazhdojmë të ecim përpara.”

Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid parashtroi Planin A të qeverisë me pesë drejtime për të mbajtur virusin larg.

Ai përfshin një dozë nxitëse të vaksinave, test, duke derdhur 5 miliardë paund në NHS për gjashtë muajt e ardhshëm, një fushatë për goditjen e gripit dhe mbajtjen e kontrolleve të forta kufitare.

Planet e emergjencës përfshijnë mandatimin ligjor të maskave të fytyrës në mjedise të mbushura me njerëz, duke theksuar nevojën për kujdes dhe urdhëruar njerëzit të punojnë nga shtëpia.

Ndërsa pasaportat e vaksinave do të ruhen tani për tani , por Johnson paralajmëroi se ato mund të futen papritur me një njoftim njëjavor.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: