Në Milano nuk po diskutohet vetëm shitja e Milanit, por edhe e ardhmja e Interit është gjithashtu plot thashetheme, mohime, thashetheme në sfond.

Megjithatë, vjen një qëndrim zyrtar, i cili të paktën në mënyrë indirekte mund të ketë pasoja për klubin zikaltër. Siç raportohet nga Wall Street Journal, Partia Komuniste Kineze është gati të nxjerrë një direktivë të re që ndalon zyrtarët e lartë të qeverisë të zotërojnë ose të kenë aksione në prona të huaja.

Ky është rasti, për shembull, i Zhang Jindong dhe Interit. Zhang Jindong është aktualisht ndër protagonistët e PKK-së dhe, nëpërmjet Suning-ut, zotëron Interin e Milanit, president i të cilit është djali i tij Steven (direktiva shtrihet edhe për fëmijët dhe bashkëshortët).

A do të detyrohet Suning të shesë Interin me këtë direktivë? Duke thënë se nuk është hera e parë që qeveria kineze është përpjekur të parandalojë përdorimin e fondeve të brendshme për të mbështetur kompanitë e huaja, këtë herë lufta në Ukrainë mund të përshpejtojë procesin pasi Pekini dëshiron të çlirohet nga sanksionet perëndimore kundër Rusisë.

Nga ana e saj, Suning vazhdon të mohojë zërat për një shitje të klubit, vetë Steven Zhang pas fitores së Kupës së Italisë foli për të ardhmen, duke deklaruar se dëshironte ta mbante Interin në nivele të larta.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: