Askush nuk do të harxhojë para të tepërta për energjinë elektrike. E vërteta është që thuajse të gjitha paisjet, edhe kur nuk janë në punë, por vazhdojnë të jenë në prizë, harxhojnë energji. Duke zbatuar këshillat e mëposhtme, fatura e muajit të ardhshëm mund t’iu vijë më e ulët.

1.Hiqni çdo paisje nga priza, pas përdorimit!
2. Edhe karikuesi i celularit, nëse e lini në prizë, vazhdon të harxhojë.
3.Mos e mbani derën e frigoriferit të hapur për një kohë të gjatë
4.Kurrë mos i lini dyert e frigoriferit të hapura gjatë.
5.Mos e mbani dushin në prizë gjatë gjithë kohës!
6.Kufizoni përdorimin e sobës pasi është paisja që harxhon më shumë energji elektrike. Për shembull, mund të gatuani një sasi më të madhe ushqimi që do të zgjasë dy ditë.
7.Përdorni llapma ekonomike
8.Mos e përdorni lavatriçen epo larësen e pjatave vetëm për dy enë apo rroba.
9.Hiqni paisjen e internetit pa kabëll, gjatë natës apo kur nuk jeni në shtëpi për disa orë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb