Dy nga togerët kryesorë të ushtrisë së Putinit i kanë ‘shpallur hapur luftë’ ministrit të Mbrojtjes dhe besnik të Putinit Sergei Shoigu pas një sërë humbjesh të turpshme për Kremlinin në Ukrainë.

Lideri çeçen Ramzan Kadyrov dhe themeluesi i ‘ushtrisë private’ Wagner, Yevgeny Prigozhin, janë kthyer kundër ministrit mes humbjeve dhe humbjeve të rënda gjatë dy javëve të fundit, raporton The Guardian.

Kjo vjen pasi Rusia aneksoi ilegalisht katër rajone të Ukrainës, duke përfshirë Donetsk dhe Luhansk, në një njoftim në të cilin ai mblodhi të gjithë liderët më të lartë të vendit dhe i tha botës se rajonet do të “mbesin përgjithmonë me Rusinë”.

Por vetëm 24 orë më vonë, kishte prova të qarta që Ukraina po bënte fitime të mëdha në rajone, duke rimarrë tokën që Putin sapo kishte pretenduar si pjesë e Rusisë.

Përfitimet e kësaj jave në jug dhe lindje të Ukrainës vazhduan dhe nxitën dy liderët e ushtrisë t’i “shpallnin luftë” hapur ministrit të Mbrojtjes, i cili është një objektiv i lehtë për t’u fajësuar për rezultatet e dobëta ushtarake të Rusisë.

Kremlini po i drejtohet masave gjithnjë e më të dëshpëruara për të shpëtuar fytyrën dhe të përpiqet të ndalojë avancimin ukrainas, duke përfshirë rekrutimin e të burgosurve direkt nga burgu dhe, tani, luftime të hapura të brendshme.

“Putini është një personalitet shumë destruktiv, ai do të luajë kundër fraksioneve të ndryshme dhe do të shohë se cili do të jetë rezultati më i mirë”, tha një ish-zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes për Guardian.

“Ai nuk di të rregullojë marrëdhëniet, kështu që në fund dikush do të bjerë viktimë. Putin thjesht dëshiron të shohë se çfarë është më e mira për të dhe luftën në Ukrainë” u shpreh ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb