Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nuk është i barabartë me homologun e tij rus Vladimir Putin, tha të enjten zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Komentet e Peskov erdhën si përgjigje ndaj një pyetjeje në lidhje me Zelenskyn duke thënë se ai “nuk është i interesuar” të takohet me presidentin rus për bisedimet e paqes.

“Ne e dimë se me çfarë premtimesh u zgjodh Zelensky president, nuk është absolutisht e vështirë t’i kujtojmë ato vetë dhe t’u kujtojmë atyre votuesve që votuan për të në Ukrainë,” u tha Peskov gazetarëve gjatë një telefonate të përditshme për shtyp.

“Ai nuk e zgjidhi problemin e Donbassit, ai nuk i përmbushi marrëveshjet e Minskut, për më tepër, siç doli, ai nuk do t’i përmbushte ato, ai po përgatitej për luftë,” tha ai.

“Prandaj, le ta themi kështu, ai vetë ka pushuar prej kohësh së qeni një kundërshtar i mundshëm për Putinin”, vazhdoi Peskov.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: