Në ditën e 19-të të pushtimit rus në Ukrainë, ka pasur sulme me raketa gjatë natës në kryeqytetin Kiev dhe në rajonin Zhytomyr.

Rusia dyshohet se i kërkoi Kinës ndihmë ushtarake dhe ndihmë për t’iu shmangur sanksioneve. Ambasada e Kinës në Uashington ka thënë se nuk është në dijeni të kësaj kërkese.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se Kina do të përballet me “pasoja” të rënda nëse ndihmon Rusinë, sipas raporteve të mediave.

Një raund i ri bisedimesh midis Rusisë dhe Ukrainës do të mbahet të hënën përmes lidhjes video dhe do të fillojë në orën 10:30 të mëngjesit me orën e Kievit.
Forcat e Armatosura të Ukrainës thonë se kanë goditur katër avionë që i përkisnin forcave ruse në 24 orët e fundit, duke shtuar se kanë nisur “sulme dërrmuese” në bazat ruse në terren.

Nuk do të ketë evakuime civile të hënën nga Sumy, një qytet që ka qenë skena e luftimeve të ashpra për javë të tëra.

Në qytetin e Mariupolit, ata që arritën të arratiseshin i thanë BBC-së se zonat e banuara ishin bombarduar pa pushim ditë e natë. Dhe në qytetin e Rivne, një kullë televizive thuhet se është dëmtuar si rezultat i një sulmi raketor rus.

Mediat ukrainase raportojnë se një kullë televizive pranë Rivne, në perëndim të Kievit, u dëmtua si rezultat i një sulmi me raketa ruse.

Sipas mediave, kreu i administratës rajonale të Rivne, Vitaliy Koval, tha se kulla ishte dëmtuar nga një sulm ajror rus.

Koval tha se shërbimet përkatëse po punojnë në vendngjarje dhe detajet janë ende duke u sqaruar. Kulla e TV ndodhet 15 km (9 milje) nga Rivne.

Nuk ka ende informacione për viktimat dhe të plagosurit. BBC nuk ka qenë në gjendje ta konfirmojë këtë në mënyrë të pavarur.

Agjencia UNIAN ka thënë se në fshatin Stavische, në rajonin Zhytomyr, një sulm me raketa kishte në shënjestër ndërtesat administrative. UNIAN thotë se katër persona u plagosën dhe shtatë ndërtesa u shkatërruan në sulm.

Të hënën, sirenat e sulmit ajror mund të dëgjoheshin në shumë rajone anembanë vendit – nga Lviv dhe Transcarpathia në Kharkiv dhe Odesa.

Shërbimi Shtetëror i Emergjencave tha në kanalin e tij Telegram se një predhë artilerie që goditi një ndërtesë banimi nëntë katëshe në Kiev kishte shkaktuar dëme në disa apartamente dhe kate.

Ambasada amerikane u bën thirrje amerikanëve që të largohen menjëherë nga Ukraina
Ambasada amerikane në Kiev u ka bërë thirrje edhe një herë qytetarëve amerikanë që të largohen menjëherë nga Ukraina, pasi sulmet e vazhdueshme ruse e kanë bërë situatën e sigurisë “të dhunshme dhe të paparashikueshme”.

Ambasada paralajmëroi qytetarët e mbetur amerikanë që të “mendojnë me kujdes” rrugët dhe rreziqet e udhëtimit, pasi rrugët e Ukrainës mund të jenë të mbushura me njerëz, të ekspozuara ndaj operacioneve luftarake ose të kenë përkeqësuar infrastrukturën për shkak të dëmtimit të urave dhe rrugëve, përcjell Telegrafi.

Departamenti Amerikan i Shtetit zbuloi në janar se nuk ka një numërim të saktë të numrit të përgjithshëm të amerikanëve ende në Ukrainë, përveç personelit të mbetur të qeverisë amerikane.

Ambasada Amerikane Kiev
Ambasada Amerikane Kiev

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb