Vaksina e parë e koronavirusit mund të parandalojë më shumë se 90% të njerëzve që të preken nga Covid-19, tregon një analizë paraprake sipas rrjetit britanik BBC.

Zhvilluesit e saj, kompania Pfizer me qendër në Nju jork dhe BioNTech me qendër në Gjermani e përshkruan atë si një “ditë të madhe për shkencën dhe njerëzimin”.

Vaksina e tyre është testuar në 43,500 njerëz në gjashtë vende dhe nuk janë ngritur shqetësime për sigurinë. Dy kompanitë planifikojnë të aplikojnë për miratim emergjent për të përdorur vaksinën deri në fund të muajit.

Një vaksinë – krahas trajtimeve më të mira – shihet si mënyra më e mirë për të dalë nga kufizimet që janë vendosur në të gjithë botën.

Janë rreth një duzinë në fazat e fundit të testimit, por ky është i pari që tregon ndonjë rezultat. Ai përdor një qasje plotësisht eksperimentale – që përfshin injektimin e një pjese të kodit gjenetik të virusit – në mënyrë që të trajnojë sistemin imunitar.

Nevojiten dy doza, me tre javë ndarje. Provat – në SH.B.A, Gjermani, Brazil, Argjentinë, Afrikë të Jugut dhe Turqi – tregojnë se mbrojtja prej 90% arrihet shtatë ditë pas dozës së dytë.

Pfizer beson se do të jetë në gjendje të furnizojë 50 milion doza deri në fund të këtij viti dhe rreth 1.3 miliardë deri në fund të 2021.

Sidoqoftë, ekzistojnë sfida logjistike pasi vaksina duhet të mbahet në depo ultra të ftohtë nën minus 80C. Dr Albert Bourla, drejtor i Pfizer, tha: “Ne jemi një hap i rëndësishëm më pranë sigurimit të njerëzve në të gjithë botën me një përparim shumë të nevojshëm për të ndihmuar në dhënien fund të kësaj krize globale shëndetësore.”

Prof Ugur Sahin, një nga themeluesit e BioNTech, i përshkroi rezultatet si një “moment historik”. Britania e Madhe tashmë ka porositur 30 milion doza.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb