Presidenti rus Vladimir Putin nuk do të urojë sot homologun e tij amerikan Joe Biden për Ditën e Pavarësisë së Amerikës për shkak të veprimeve “jomiqësore” të kombit perëndimor ndaj Moskës, ka thënë Kremlini.

Në një deklaratë, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, u tha gazetarëve: “Urimet këtë vit vështirë se mund të konsiderohen të përshtatshme.

“Politikat jomiqësore të Shteteve të Bashkuara janë arsyeja”.
Gjatë pushtimit rus të Ukrainës, lideri amerikan ka dënuar ashpër veprimet e Kremlinit dhe liderit të tij.

Në mars, Biden tha se presidenti rus “nuk mund të qëndronte në pushtet” dhe iu lut rusëve të ngriheshin kundër luftës.

Muajin e kaluar, presidenti amerikan njoftoi gjithashtu një tjetër miliard dollarë armë për Ukrainën, duke përfshirë sisteme kundër anijeve, raketa artilerie dhe fishekë për obus.

Ai tha në një deklaratë në atë kohë: “Kam folur me Presidentin Zelenskyy për të diskutuar luftën brutale dhe të vazhdueshme të Rusisë kundër Ukrainës.

“Kam riafirmuar angazhimin tim se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë në krah të Ukrainës ndërsa ajo mbron demokracinë e saj dhe do të mbështesë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial përballë agresionit të paprovokuar rus”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: