Ambasada e SHBA-ve me anë të një postimi në “Facebook” ka reaguar për Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve dhe të Parqeve.

Në reagim, thuhet se duhet të ruhet trashëgimia kulturore shqiptare, duke shtuar se ambasada amerikane ka dhënë fond shtesë për restaurimin e objekteve kulturore shqiptare.

Postimi i ambasadës amerikane:

?? | Sot është Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Parqeve Arkeologjike, e cila na sjell në vëmendje nevojën për të ruajtur monumentet dhe parqet arkeologjike, dhe për të vlerësuar larminë e trashëgimisë kulturore në mbarë botën.

Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nëpërmjet Fondit të Ambasadorëve për Ruajtjen e Trashëgimisë Kulturore, po kontribuon pothuajse 800,000 dollarë për punë rimëkëmbëse dhe mbrojtëse në tre monumentet të rëndësishme të kulturës në Krujë, Durrës dhe Prezë, të cilat u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit. #SHBAQendronKrahShqiperise #AFCP

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb