Kampioni i Kosovës, Ballkani, do të bëhet skuadra e parë kosovare që do të luajë në fazën e grupeve të një gare për klube të UEFA-s, pasi do të debutojë sonte në Conference League.

Ekipi nga Suhareka kaloi me sukses tre raunde të kualifikimeve të UECL, duke shënuar 17 gola në gjashtë ndeshje, pasi u eliminuan nga raundi i parë i fazës kualifikuese të Champions League nga skuadra lituaneze, Zalgiris,

Trajneri Ilir Daja e udhëhoqi skuadrën e tij drejt titullit të parë të Superligës sezonin e kaluar dhe po ashtu e ka nisur fuqishëm këtë sezon, me tre fitore të njëpasnjëshme 1-0 duke e bërë atë të vetmen skuadër të mbetur me një rekord 100%.

Humbja e korrikut në kohën shtesë ndaj Zalgiris mbetet humbja e tyre e vetme e sezonit dhe Daja që atëherë ka krijuar tetë fitore mbresëlënëse në nëntë ndeshjet e fundit në të gjitha garat.

Kampionët rumunë të Liga 1, CFR Cluj, po bëjnë paraqitjen e tyre të dytë radhazi në Ligën e Konferencës, pasi përfunduan në fund të grupit të tyre sezonin e kaluar pasi humbën katër nga gjashtë ndeshjet e tyre.

I menaxhuar nga ish-mbrojtësi i Chelseat, Dan Petrescu, Cluj u eliminua gjithashtu nga raundi i parë i kualifikimeve të Ligës së Kampionëve. Dueli nis nga ora 18:45 dhe zhvillohet në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb