Deputeti i zgjedhur i PD, Tritan Shehu, reagon për situatën e krijuar në Afganistan, ku mesnatën e kaluar u largua edhe avioni i fundit amerikan.

Në një postim në ‘Facebook’, Shehu shkruan se talebanët do e zgjerojnë ambicien e tyre ‘kanibaleske’ edhe jashtë Afganistanit.

Sipas tij, shumë gjëra do të ndryshojnë jo për mirë në botë, duke shtuar se “tragjeditë e kaluara në histori do të na përsëriten”.

Postimi i Shehut:

Pamjet trishtuese e paralajmeruese te ushtarit e fluturimit te fundit amerikan nga Kabuli dhe festes talebane, nuk premtojne asgje te mire!
Do te ishin te peraferta keto me nje feste naziste ne Berlinin e 1945!
Pa dyshim Boten e vlerave, demokacite, lirite i presin tashme periudha te veshtira.
Imazhi i Perendimit, NATO-s nuk eshte me ai i deri tanishmi i sigurise, se shpetimtarit, mburojes se forte, shpreses se madhe per njerezimin progresiv; ai eshte cenuar!
Se paku kjo deri ne nje prove tjeter konkrete e efikase te tyre.
Fondametalizmi, ekstremizmi, radikalizmi, terrorizmi kane marre energji e kurajo.
Jo vetem kjo ne ato Emirate Islamike te Afganistanit, qe “djajte” e zinj do ta kthejne ne nje plasdarme per ato, si dhe ne ferrin e nje populli te tere, por dhe me gjere, duke u zgjeruar ambicjet e tyre “kanibaleske” e kercenuar shume me gjere.
Askush nuk eshte i perjashtuar nga ky.
Se paku kjo per nje kohe jo te shkurter, deri sa Perendimi te vertetoje te kunderten!
Sic duket shume gjera do te ndryshojne, jo per mire ne Bote.
Por dhe shume mesime e konkluzione duhen nxjerre, nga cdo popull vete, qe aspiron lirite e demokracine.
Dhe ne jemi nje nga ata, te degdisur perseri sot nga ky rregjim ne nje udhekryq historik midis Lindjes e Perendimit!
Fatkeqesisht ne nje moment te veshtire boteror, gje qe na obligon ne perpjekje tonat madhore per levizjen ne drejtimin e duhur, drejt aspirates e mundesise se vetme jetike, asaj Perendimore e Europiane.
Ndryshe tragjedite e kaluara ne histori do te na perseriten.
Ndryshe ne do te tregojme qe nuk meritojme me shume, prevecse rregjimeve lindore, deformimit te thelle te demokracise, vlerave, varferise e mohimit te te drejtave!
Duke na lene me tej vetem me nje “rrugedalje”, braktisjen e vendit, ashtu sic po shtyn aktualisht rregjimi, per ta mbushur vendin me….

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb