Frank-Walter Steinmeier ka treguar se dëshiron të veprojë si urëndërtues dhe ndërmjetës, si dikush që kërkon dialog në kohë krize.

Kush është saktësisht presidenti i rizgjedhur i Gjermanisë?

Gjatë gjithë pandemisë COVID-19, Presidenti Frank-Walter Steinmeier ftoi njerëz nga të gjitha sferat e jetës dhe nga të gjitha ndarjet politike për bisedime. Në fillim të vitit 2022, temat për diskutime të tilla ishin  të mirat dhe të këqijat e vaksinimit të detyrueshëm.

Në deklaratat e tij hyrëse, Frank-Walter Steinmeier tha: “Si president federal, unë nuk do të mbaj një qëndrim pro ose kundër një detyrimi të përgjithshëm vaksinimi”. Kjo shihej si tipike për të: Edhe një herë ai nuk kishte arritur të bënte një deklaratë të guximshme për të cilën republika mund të debatonte. Në vend të kësaj, Steinmeier moderoi raundin në një mënyrë rutinë, duke mos dashur të shkaktonte bujë, duke mos dashur të provokonte. Ishte përfaqësues i mandatit të tij të parë në detyrë.

Frank-Walter Steinmeier përjetoi kulmin e karrierës së tij politike në fillim të vitit 2017. Në shkurt,  ai u zgjodh në detyrën e presidentit për herë të parë pas një raundi votimi. Ai buzëqeshi me buzëqeshjen e tij të gjerë, djallëzore Steinmeier dhe ishte dukshëm i kënaqur. Më pas, ai përshkroi se cilat do të ishin fushat e tij kryesore të fokusit në detyrë: të parandalonte Gjermaninë të harronte historinë e saj dhe të luftonte populizmin modern të krahut të djathtë.

Pa përmendur në mënyrë eksplicite Alternativën për Gjermaninë (AfD) populiste të ekstremit të djathtë, e cila sapo kishte parë sukses të jashtëzakonshëm në zgjedhje në të gjitha nivelet, Steinmeier tha në fjalimin e tij inaugurues: “Ne nuk duhet të flasim vetëm për demokracinë, duhet të mësojmë të luftojmë për të. !”

Testi i tij i parë në postin e ri erdhi disa muaj më vonë. Kristian Demokratët e qendrës së djathtë të Angela Merkelit dolën fitues nga zgjedhjet e përgjithshme në vjeshtën e vitit 2017. Ata kërkuan të krijonin një koalicion me Demokratët e Lirë neoliberalë (FDP) dhe ambientalistët të Gjelbrit, por udhëheqësit e partisë nuk ishin në gjendje të arrinin një marrëveshje . Zgjedhjet e reja dukeshin e vetmja mundësi. Në atë kohë, partia e Steinmeier, SPD, ishte e vendosur të mos hynte në një tjetër “koalicion të madh” me konservatorët, pasi ata e kishin identifikuar atë aleancë të mëparshme si arsyen e performancës së tyre të dobët në zgjedhje.

Steinmeier i bëri thirrje partisë së tij që të konsideronte bashkimin me konservatorët për të formuar një qeveri funksionale – dhe rezultoi i suksesshëm. Në mars 2018, qeveria e re e Merkelit mori formë me pjesëmarrjen e SPD. Në historinë e Gjermanisë së pasluftës, një ndërhyrje e tillë nga një president ishte unike.

Në mënyrë të përshtatshme për partinë e tij – SPD, e cila u themelua për të përfaqësuar klasën punëtore – vetë Steinmeier është djali i një marangozi dhe një punonjësi fabrike nga qyteti i vogël Detmold në Gjermaninë perëndimore. Ka mbaruar shkollën e mesme, ka studiuar për drejtësi dhe më pas ka doktoruar. Në 1975, Steinmeier iu bashkua SPD-së. Në universitet, ai u takua me gruan e tij të ardhshme, Elke Büdenbender, gjithashtu juriste. Ata kanë një vajzë.

Steinmeier fitoi simpatinë e publikut gjerman me një vendim shumë privat: në vitin 2010, ai i dhuroi një veshkë gruas së tij. Steinmeier tha në atë kohë se nuk ishte “një akt heroik”.

I pabindur, i matur, besnik, vetëmohues – kështu e përshkruan miqtë dhe kolegët Frank-Walter Steinmeier.

Talentet politike të Frank-Walter Steinmeier u zbuluan herët nga kancelari i ardhshëm Gerhard Schröder (SPD), i cili emëroi Steinmeier në krye të kancelarisë së shtetit kur ky i fundit ishte ende kryeministër i Saksonisë së Poshtme. Kur SPD fitoi pushtetin në 1998 me Schröder në krye, Steinmeier u zhvendos në qendër të pushtetit në Berlin, fillimisht si sekretar i shtetit dhe më vonë si kreu i kancelarisë. Ai mori për herë të parë ministrinë e jashtme në koalicionin e parë të madh nën kancelaren Merkel në 2005.

Në zgjedhjet federale të vitit 2009, ai konkurroi kundër Angela Merkelit si kandidate për kancelar – dhe dështoi keq. SPD arriti vetëm 23%, sondazhet e tyre më të këqija që nga fundi i luftës. “Rezultati është një ditë e hidhur për socialdemokracinë gjermane,” pranoi Steinmeier në atë kohë.

Në moshën 66-vjeçare, Steinmeier po hyn në mandatin e tij të dytë në detyrë. Pa u lodhur, ai ka udhëtuar vendin dhe e ka përfaqësuar atë jashtë vendit pothuajse njëqind herë.

Ai gëzon një gamë të gjerë mbështetjeje. Në një sondazh të kryer në mes të janarit, 86% thanë se ai “e bën mirë punën e tij”. 81% thanë se ai duhet të qëndrojë në detyrë. Qetësia e tij është forca e tij. Shkathtësitë e Steinmeier si ndërmjetës dhe moderator tani janë të zhvilluara mirë dhe ai tani do të ketë pesë vjet të tjera në detyrë për t’i vënë ato në përdorim.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: