Dy javë përpara se Joe Biden të zgjidhej në Shtëpinë e Bardhë, një skandal që lidhej me të birin shpërtheu kudo në media dhe rrjete sociale. Një grumbull emailesh që detajojnë marrëdhëniet e biznesit të djalit të Bidenit, Hunterit, të injoruar prej kohësh dhe të hedhur poshtë si një fushatë e mundshme dezinformimi rus, më në fund po pranohet si e vërtetë , mes shenjave se ato janë pjesë e një hetimi të mundshëm për mashtrim tatimor dhe pastrim parash.

“Për momentin mendoj se ka çështje të tjera që janë shumë më të ngutshme, si pushtimi i Ukrainës dhe inflacioni,” tha Ben Schreckinger, autor i The Bidens , i cili tregon rritjen e familjes dhe marrëdhëniet e biznesit të Hunter dhe vëllait të Biden, Jim. “Por është një lloj gjëje që mund të kthehet përsëri nëse ka një aktakuzë, veçanërisht nëse ndonjë nga detajet që dalin në lidhje me marrëdhëniet e biznesit i afrohen më shumë presidentit.”
Shumë konservatorë janë të bindur se historia origjinale u shtyp nga shumica e mediave amerikane, me ndihmën e kompanive të mediave sociale, për të mbrojtur fushatën presidenciale të Biden .

Ndërsa Donald Trump ende po e kundërshton rezultatin e atyre zgjedhjeve, dhe pas një pandemie në të cilën shkencëtarët dhe ekspertët e shëndetit publik u hoqën si partizanë, saga e laptopit të Hunter ka ushqyer narrativën se paragjykimi politik është kudo.
Një artikull investigativ në The New York Times javën e kaluar që i trajtonte emailet si autentike, të cilat dikur mund të kishin shërbyer si provë e gazetarëve të gatshëm të ndiqnin provat pavarësisht se ku udhëhiqeshin, u mor në vend si prova përfundimtare e konspiracionit mediatik liberal.

Marrëdhëniet e biznesit të Hunter në Ukrainë dhe Kinë ishin konsideruar prej kohësh si një detyrim për Biden dhe një fokus për hetimet e Senatit republikan, studiuesit e opozitës dhe hetimet e zhurmshme të avokatit personal të Trump, Rudy Giuliani.
Por në prag të zgjedhjeve të vitit 2020, u duk se Hunter kishte lënë provat që po kërkonin në një kompjuter portativ që ai i kishte lënë në një dyqan riparimi kompjuterësh në Delaëare. Laptopi ishte sekuestruar nga FBI, por jo përpara se riparuesi i kompjuterit të bënte një kopje të hard drive-it dhe t’ia jepte Giulianit, i cili ia dha, nga ana tjetër, Neë York Post.

Në të ishte një email i vitit 2015 nga një ekzekutiv në firmën ukrainase të energjisë Burisma, e cila e kishte bërë Hunterin një anëtar jashtëzakonisht të mirëpaguar të bordit të saj, duke e falënderuar atë për një prezantim me babain e tij, i cili në atë kohë ishte nënkryetar, raportoi Post. .
Një email i vitit 2017 nga një prej partnerëve të biznesit të Hunter detajoi një “marrëveshje të përkohshme” për një sipërmarrje me një kompani energjetike të Shangait që raportohej se kishte lidhje me inteligjencën ushtarake kineze, duke sugjeruar se dhjetë për qind do të “mbahej nga H për djalin e madh?” Një nga partnerët në marrëveshjen e propozuar, një biznesmen i quajtur Tony Bobulinski dha një deklaratë që konfirmoi se H me të vërtetë i referohej Hunter-it dhe djali i madh, që merrte dhjetë për qind, do të ishte babai i tij. The Post tha se kishte gjithashtu një video të Hunter duke pirë një llull dhe duke u përfshirë në një akt seksual me një grua të panjohur, si dhe “shumë imazhe të tjera seksualisht eksplicite”.
Zgjedhjet e vitit 2016 ishin përmirësuar nga konfiskimi i FBI-së i një laptopi që i përkiste një tjetër përgjegjësie politike, Anthony Ëeiner, gjë që bëri që byroja të rihapte hetimin e saj për emailet e Hillary Clinton. “Email-et sekrete të Bidenit”, bërtiti në faqen e parë të Postit, katër vjet më vonë. Ishte déjà vu. Por më pas, asgjë nuk ndodhi.

Gazetat kryesore të Amerikës ishin skeptike. Një ditë pas faqes së parë të Neë York Post, The Ëashington Post raportoi mbi paralajmërimet nga agjencitë e inteligjencës amerikane drejtuar Shtëpisë së Bardhë se Giuliani, furnizuesi i këtyre emaileve, kishte qenë objektivi i një operacioni të fshehtë nga rusët. NBC News raportoi se emailet po shqyrtoheshin nga hetuesit për të parë nëse ato ishin pjesë e një “operacioni të inteligjencës së huaj”.

Disa ditë më vonë, më shumë se 50 ish-zyrtarë të inteligjencës amerikane lëshuan një letër ku thuhej se shfaqja e emaileve përmbante “shenjat klasike të një operacioni informacioni rus” dhe e deklaronin veten “thellësisht të dyshimtë që qeveria ruse luajti një rol të rëndësishëm në këtë rast”. . Vetëm një muaj më parë, Senati i udhëhequr nga Republikanët kishte publikuar një raport që përfundonte se Rusia përdorte Ëikileaks për të shpërndarë emailet e brendshme të fushatës së Clinton-it që kishte vjedhur në një sulm hakerimi përpara zgjedhjeve të 2016-ës. Tani Tëitter shkoi aq larg sa mbylli llogarinë e Neë York Post, duke thënë se shpërndarja e historisë së Hunter theu rregullat e tij kundër “shpërndarjes së materialeve të hakuara”.
Mënyra se si u botua historia në Post u bë gjithashtu shkak për dyshime. Ëall Street Journal dhe Fox Neës u tha se të dy u ishin ofruar emailet dhe i refuzuan ato. Në Post, një reporter politik me përvojë kishte refuzuar të vinte emrin e tij në histori, sipas The Neë York Times, i cili vuri në dukje se rreshti kryesor shkoi te një zëvendës redaktor i cili nuk kishte shkruar kurrë një histori për gazetën dhe që kishte pozuar për fotografitë me anëtarët e administratës Trump dhe këshilltarin e tij të fushatës Roger Stone.
Riparuesi i laptopit në Delaëare, i identifikuar si John Paul Mac Isaac, u tha gazetarëve se nuk mund të ishte i sigurt se kush i kishte rënë hard disku pasi ishte ligjërisht i verbër. Dhe sa e mundshme kishte që Hunter, subjekt i një shqyrtimi kaq intensiv, të linte materialin komprometues në një dyqan riparimi dhe ta linte atje?
Shreckinger, një korrespondent për Politico, i cili kishte filluar të mbulonte marrëdhëniet e biznesit të Jim dhe Hunter verën e kaluar, e kishte më të lehtë ta besonte. “Çuditë” se si dolën emailet do të thoshte se “skepticizmi ishte sigurisht i justifikuar”, tha ai. Por “duke kaluar më shumë se një vit në atë moment duke raportuar mbi marrëdhëniet e biznesit të familjes, duke kuptuar rregullsinë me të cilën njerëzit me të cilët po bënin biznes po akuzoheshin dhe po hetoheshin nga federatat, shumë gjëra që i binin në sy njerëzit. më dukej si e besueshme”.
Mac Isaac më vonë lëshoi një deklaratë video, duke rrëfyer sesi gjyshi dhe babai i tij kishin shërbyer në ushtrinë amerikane, duke luftuar “kundër komunizmit dhe sovjetikëve. Kjo është arsyeja pse është krejtësisht absurde që dikush do të më konsideronte ndonjëherë si agjent rus.” Ai tha se tre laptopë ishin hequr, me arsyetimin se do të merrte përmbajtjen e tyre dhe do t’i vendoste në një hard disk. Puna e letrës, që tregonte se ai do të paguhej 85 dollarë, përfshinte një nënshkrim që dukej si i Hunter-it. “Unë u punësova, por nuk pagova kurrë,” tha ai. Sipas kontratës, nëse pronari nuk i merrte kompjuterët për 90 ditë, ato kalonin në pronësi të tij.

Shreckinger tha se ai mori emailet nga mbështetësit e Trump dhe kontaktoi palët e treta të përmendura në mesazhe, të cilët konfirmuan vërtetësinë e tyre. Ai gjithashtu vuri në dukje se emailet midis Hunter dhe menaxhmentit të një ndërtese në Uashington në pronësi të qeverisë suedeze, të cilat u publikuan nga ministria suedeze e financave, përputheshin me ato që duket se ishin gjetur në laptop.
Neë York Times ndoqi shembullin në një histori të botuar në fillim të këtij muaji, duke thënë se hetuesit në Departamentin e Drejtësisë po shqyrtonin emailet që dukej se vinin nga “një laptop i braktisur nga Hunter) Biden në një dyqan riparimi në Delaware”. Këto ishin “vërtetuar nga njerëz të njohur me ta dhe me hetimin”, pranoi gazeta, në gjysmë të rrugës së historisë së saj.

“Zemra të jetë e qetë,” shkroi kolumnisti i New York Post, Michael Goodëin. “Zonjës Grey iu deshën gati shtatëmbëdhjetë muaj për të pranuar pa dëshirë edhe një pjesë të asaj që lexuesit e New York Post mësuan në tetor 2020.”
Shumë konservatorë kanë dyshuar prej kohësh për një mbulim mediatik për të mbrojtur fushatën e Biden.
Hunter, 52 vjeç, nuk e ka mohuar drejtpërdrejt se laptopi nga erdhën ishte i tij. “Nuk kam asnjë ide,” i tha ai CBS vitin e kaluar, duke shtuar se nuk mbante mend ta kishte lënë atë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb