Ukraina ka arritur një marrëveshje paraprake me Rusinë për krijimin e një korridori humanitar për evakuimin e grave, fëmijëve dhe të moshuarve nga qyteti i rrethuar i Mariupolit për ditën e sotme.

Kështu deklaroi zëvendëskryeministrja e Ukrainës.

“Duke pasur parasysh situatën katastrofike humanitare në Mariupol, këtu do të fokusojmë përpjekjet tona sot”, shkroi Iryna Vereshchuk në një postim në ‘Facebook’. BBC raporton se njerëzit kanë mbetur të bllokuar në qytetin port kyç strategjik për javë të tëra pa furnizime me ushqim, ujë dhe ilaçe.

Në të kaluarën, korridore të tilla evakuimi kanë qenë të mbushura me vështirësi për t’u ngritur dhe zbatuar. Trupat ruse janë akuzuar për bllokimin e autobusëve në pikat e kontrollit. Rusia është akuzuar gjithashtu se ka zhvendosur me forcë mijëra civilë në Rusi ose në zonat e kontrolluara nga ajo.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb