Shanset që Lionel Messi të kalojë në MLS këtë verë janë rritur nga komisioneri i ligës, Don Garber. Inter Miami është lidhur me një lëvizje të dyfishtë të verës për të nënshkruar me Messin dhe ish-shokun e tij të skuadrës te Barcelona, Sergio Busquets, në qershor.

Kontratat e dy lojtarëve me klubet respektivë skadojnë në verë dhe nuk ka asnjë konfirmim mbi planet e tyre për të rinovuar në këtë fazë. Pavarësisht besimit të dy klubeve për t’i mbajtur dy lojtarët, spekulimet mbeten të vazhdueshme mbi mundësinë për një transferim në SHBA.

Garber u pyet për pikëpamjen e tij për largimin e Messi-t nga Europa në muajt e ardhshëm, pasi më parë ishte shprehur hapur për potencialin që yjet e moshuar t’i bashkohen MLS, për një kontratë të fundit të majme.

Megjithatë, 65-vjeçari nuk e klasifikon Messin si një opsion negativ, me sulmuesin veteran që pritet të luajë deri në Kupën e Botës 2024, e cila do të zhvillohet së bashku në SHBA, Kanada dhe Meksikë. “Ne kemi të bëjmë me lojtarin ndoshta më të veçantë në historinë e lojës”, sipas një interviste për The Athletic.

“Pra, kur ka zëra se ai është i lidhur me Inter Miami, kjo është fantastike. Nëse do të mund të ndodhte, do të ishte e mrekullueshme për MLS-në, e frikshme për Messi-n dhe familjen e tij, dhe si çdo gjë me ne, ne përpiqemi të shfrytëzojmë çdo mundësi. Nuk mund të jap më shumë detaje, sepse nuk i kemi.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb