Mutacioni i ardhshëm i koronavirusit mund të jetë edhe më i keq dhe më ngjitës se varianti Delta. Ky është alarmi i ri i nisur nga Anthony Fauci. Prandaj për virologun rëndësia e ndalimit, veçanërisht përmes vaksinimit, përhapjes së rasteve që në Amerikë kanë filluar të jenë të paktën 100 mijë në ditë.

 

Fauci përsëriti sesi rritja e fundit e infeksioneve ka prekur kryesisht njerëzit e pavaksinuar. “Ka akoma 93 milionë amerikanë që mund të imunizohen, por ata ende nuk e kanë bërë,” shtoi ai.

 

“Nëse vjen një variant tjetër që ka po aq kapacitet të lartë transmetimi dhe është gjithashtu shumë më serioz, atëherë ne me të vërtetë mund të jemi në telashe,” tha Fauci në një intervistë me faqen e lajmeve McClatchy, duke shtuar se “njerëzit që nuk e bëjnë ata janë të vaksinuar dhe ata gabimisht mendojnë se bëhet fjalë vetëm për ta. Por nuk është kështu. isshtë gjithashtu për të gjithë të tjerët. ”

 

 

Epidemiologu paralajmëroi se shumica dërrmuese e infeksioneve të reja përfshijnë njerëz të pavaksinuar dhe shpjegoi se Shtetet e Bashkuara janë “shumë me fat” që kanë vaksina që i kanë rezistuar varianteve, duke sugjeruar se kjo mund të mos jetë rasti nëse shfaqen edhe lloje më serioze. arrijnë 100 mijë raste në ditë. Shtetet e Bashkuara raportojnë një mesatare javore të infeksioneve të reja prej 94,000 rastesh në ditë, me 48% më shumë se një javë më parë, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb