Rusët, të cilët për dekadën e fundit kolonizuan këtë cep të Londrës, së bashku me Kensington, Knightsbridge dhe Mayfair, po largohen. Që nga 24 shkurti, kur ushtria e Vladimir Putin pushtoi Ukrainën – dhe në shumë raste, më parë ata kanë paketuar me shpejtësi çantat dhe kanë hipur në avionë privatë.

Për ata që rrinë përreth jeta ka ndryshuar.

“Nuk ndihem rehat. Nuk ndihem e sigurt duke qenë ruse në Londër  apo kudo”, thotë Alina Blinova, vajza e një shefi të një kompanie peshkimi ruse, e cila jeton në Londër që nga viti 2006, duke punuar fillimisht në bankë, më pas duke krijuar kompaninë e saj për PR dhe ngjarje.

“Është vërtet e pakëndshme. Nëse flisni rusisht, shikoni pas shpine  a ju dëgjon dikush? Ju e mbani zërin të ulët dhe flisni rusisht në telefon më vonë, në shtëpi. Ju keni këtë frike. Miqtë e mi jane pushuar nga puna vetëm sepse janë rusë; një shoqeje iu tha nga salloni i thonjve ku ajo kishte shkuar prej vitesh: ‘Nuk mund t’ju shërbejmë më.’ Disa miq të mi u sulmuan në një lokal në Zvicër. Më ftuan në një drekë nga një kompani e menaxhimit të pasurisë, por në mëngjes më thanë: ‘Fatkeqësisht, ti je rus dhe kompania nuk dëshiron të përfshihet në tregun rus.’Unë në fakt kam një pasaportë britanike, por ata nuk më lanë të vij.” Ajo duhet të jetë ndjerë e goditur në fytyrë. Kjo është saktësisht se si u ndje.”

Nga Londra, miqtë po i tregojnë asaj se si janë bërë paria brenda natës. “Disa më kanë treguar sesi fëmijët e tyre i ngacmojnë në shkollë. Krerët po afrohen nga prindërit duke thënë se nuk duan që fëmijët rusë të jenë më atje. Ne të gjithë sapo kemi nënshkruar një peticion sepse ata thonë se shkollat ​​e së dielës ku fëmijët tanë shkojnë për të mësuar gjuhën e prindërve të tyre do të mbyllen. Një shoqe do të kishte një ekspozitë në një galeri në Mayfair, por më pas iu tha që ta anulonte sepse ishte ruse.

“Të jesh rus/ukrainas nuk është krim”, shkroi ajo. “Njerëzit rusë që takoni çdo ditë [sic] në mbarë botën nuk vranë askënd në Ukrainë, nuk lënduan ose planifikuan të lëndonin ose ‘pushtonin’ ndonjë vend. Por në këmbim… ne kemi urrejtje.”

Shumë rusë po lëvizin në vende me diell, destinacionet kryesore janë Malta (megjithëse ajo pezulloi dhënien e pasaportave për rusët në fillim të këtij muaji), Qipro dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Një diplomat shpjegon: “Dihet se, në disa vende, rregulli i artë është, për sa kohë që ju nuk bëni asgjë të keqe, ne do të mbyllim një sy se nga vijnë paratë tuaja.”

Një destinacion tjetër është Izraeli, i cili gjithmonë ka ofruar pasaporta për këdo me origjinë hebreje (Abramovich ka nënshtetësi të përbashkët izraelito-portugeze). Tani Izraeli ka formuar një grup pune për të gjetur se si të mbajë premtimin e tij për t’u ofruar të gjithë hebrenjve një strehë dhe të mos bien në kundërshtim me sanksionet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: