Donald Trump ka thënë se Duka dhe Dukesha e Sussex duhet të hiqen nga titujt e tyre mbretërorë.

Ish-presidenti i SHBA-së kritikoi Sussex-ët në një intervistë me Piers Morgan  në TalkTV.

Trump  tha:

“Harry është sulmuar si asnjë person që mendoj se kam parë ndonjëherë. Unë nuk jam një fans i Meghan dhe nuk kam qenë që në fillim. I gjori Harry po drejtohet nga hunda e tij. Dhe unë mendoj se ai është një turp”. 

Trump gjithashtu akuzoi Markle se “flet keq për familjen mbretërore”  duke iu referuar intervistës shpërthyese të Oprah Winfrey me çiftin pasi ata u transferuan në SHBA.

I9ns

Ai tha se Mbretëresha duhet t’u heqë titullin Sussexëve dhe akuzoi Princin Harry se ishte “aq mungesë respekti ndaj vendit”.

Harry , 37, dhe Meghan u hoqën nga patronazhet e tyre mbretërore pasi u larguan si anëtarë mbretërorë, dhe dyshja nuk i përdorin më titujt e tyre HRH. Mbretëresha i dha Harryt titullin Duka i Sussex kur u martua me Meghan në 2018.

Trump paralajmëroi për problemet e ardhshme martesore, duke parashikuar:

“Do të përfundojë dhe do të përfundojë keq. Dhe pyes veten nëse Harry do të kthehet në qytetin e bukur të Londrës”

Toni i tij u zbut ndjeshëm kur diskutoi për Mbretëreshën , duke e lavdëruar atë për organizimin e një takimi “të bukur” gjatë vizitës së tij të parë zyrtare shtetërore në MB në 2019.

“Supozohej të ishte thjesht një takim i shpejtë. Dhe ishte e bukur. Pompoziteti dhe ceremonia, askush nuk e bën atë si anglezët. . . ajo më pëlqeu mua dhe mua më pëlqeu ajo dhe ajo e bëri të ditur”, tha Trump.

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb