Një projekt madhor i planifikuar nga Xherdan Shaqiri në rrethin e vilave në Rheinfeld nuk miratohet nga të gjithë banorët e Rheinfeldenit. Sipas kritikëve, ajo nuk përshtatet me peizazhin e zonës.

Fqinjët kanë kundërshtuar, me pretekstin se ndërtesa prej betoni nuk përshtatet me pamjen e lagjes dhe dëmton cilësinë e tyre të jetesës.
Shaqiri është rritur në Augst BL ndërsa qyteti Rheinfelden është vetëm disa kilometra larg, shkruan gazeta Basler Zeitung. 28-vjeçari me sa duket dëshiron të jetojë atje pas përfundimit të karrierës së tij profesionale.

Shtëpia që planifikon të ndërtojë ai në lahjen Kapuzinerberg në Rheinfelden, do të ketë 270 metra katrorë dhe do të zëvendësojë tjetrën, të ndërtuar më herët. Por, projekti është i diskutueshëm midis banorëve të Rheinfelden-it.

Fqinjët kanë kundërshtuar, me pretekstin se ndërtesa prej betoni nuk përshtatet me pamjen e lagjes Kapuzinerberg. Sipas gazetës fqinjët thonë se cilësia e tyre e jetesës do të dëmtohej jashtëzakonisht shumë nga projekti.

Avokati i një banori që po kundërshton projektin ka thënë për Basler Zeitung se koncepti i zhvillimit hapësinor të Rheinfelden-it parashikonte për lagjen Kapuzinerberg një zonë të qetë, të gjelbër për shtëpi një-familjare. Dhe nuk duket të ketë shumë gjelbërim në projektin e ndërtimit të Shaqirit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: