Home Office ka nisur një fushatë reklamuese që synon shtetasit shqiptarë për t’i penguar ata të emigrojnë në MB.
Reklamat, të cilat do të shfaqen në shqip në Facebook dhe Instagram, do të paralajmërojnë se njerëzit do të “përballen me ndalimin dhe largimin” nëse bëjnë udhëtimin.

Qeveria tha se fushata, duke filluar nga java e ardhshme, do t’i “bëjë të qarta rreziqet” me të cilat përballen emigrantët që vijnë me gomone. Laburistët thanë se ky veprim “lyp besimin” dhe sistemi i azilit ishte “në kaos”.

Sipas Home Office, Shqipëria është një “vend i sigurt dhe i begatë” dhe shumë shtetas “po udhëtojnë nëpër vende të shumta për të bërë udhëtimin në MB” përpara se të bëjnë “kërkesa të rreme për azil kur të mbërrijnë”.

Home
Home

Fushata pason një lëvizje të ngjashme të mediave sociale të nisur nga qeveria në gusht të vitit të kaluar.

Ministri i Emigracionit Robert Jenrick tha se fushata do të “punojë në mënyrë proaktive në burim përpara se njerëzit të nisen në udhëtime të rrezikshme dhe të panevojshme”.

Shqipëria ishte kombësia më e zakonshme që aplikonte për azil në MB në vitin deri në mars 2023, me 13,714 aplikime nga shtetas shqiptarë.

Jenrick tha: “Ne jemi të vendosur të ndalojmë anijet dhe fushata, e nisur në Shqipëri këtë javë, është vetëm një komponent i punës së Home Office në rrjedhën e sipërme për të ndihmuar në rrëzimin e miteve rreth udhëtimeve të paligjshme në MB, për të shpjeguar realitetet dhe për të luftuar gënjeshtrat të shitura nga kontrabandistët e këqij që përfitojnë nga kjo tregti e ndyrë”.

Shqiptaret
Shqiptaret

Qeveria nuk do të thotë se sa pritet të kushtojë reklamimi.
Tim Naor Hilton, shefi ekzekutiv i Refugee Action, e quajti fushatën “të pakuptimtë” dhe tha se ajo “përsërit mitin se migrimi i refugjatëve është i paligjshëm”.

Ai tha: “Kjo është një tjetër fushatë e pakuptimtë që tregon se ministrat refuzojnë të kuptojnë se një pakicë e vogël refugjatësh në botë kanë arsye shumë të fuqishme për të ardhur këtu.

“Nëse qeveria do të donte të shkatërronte bandat e kontrabandës dhe të ndalonte njerëzit që kalonin Kanalin me varka të vogla, do të krijonte rrugë më të sigurta për refugjatët që të udhëtonin këtu për të kërkuar azil.”

Shefi ekzekutiv i shoqatës bamirëse për refugjatët Care4Calais Steve Smith tha se “asnjë sasi e PR e financuar nga taksapaguesit” nuk do t’i pengojë refugjatët “nga kërkimi i një të ardhmeje të sigurt”.

“Refugjatët kanë përjetuar disa nga gjërat më të këqija që mund të imagjinohen nga lufta dhe konflikti deri te torturat dhe abuzimet e të drejtave të njeriut.

“E vetmja zgjidhje që do t’i lërë trafikantët e njerëzve jashtë biznesit, do të ndalojë kalimet me varka të vogla dhe do të shpëtojë jetë është t’u ofrohet kalim i sigurt refugjatëve me një kërkesë të qëndrueshme për azil në MB.”

Sekretarja e Brendshme në hije, Yvette Cooper, tha: “Në çdo hap, të ashtuquajturat zgjidhje konservatore dështojnë të përmbushin shkallën e krizës. Gjithçka që ata po bëjnë është të ngacmojnë skajet.”

Fushata pason projektligjin e qeverisë për migrimin e paligjshëm, i cili synon të dërgojë azilkërkuesit që mbërrijnë në Britani nëpërmjet rrugëve të paautorizuara në shtëpi ose në një vend të tretë si Ruanda.

Ministrat gjithashtu shpresojnë se legjislacioni do të ulë koston ditore prej 5.5 milion £ për strehimin e emigrantëve që arrijnë në MB.

Projektligji, aktualisht në Dhomën e Lordëve, është përballur me reagime nga figura publike dhe aktivistë, përfshirë Kryepeshkopin e Canterbury-t, të cilët argumentojnë se ai është edhe i pazbatueshëm dhe “moralisht i papranueshëm”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: