“Pandemia globale nuk është asgjë përpara krizës klimatike. Edhe pse numri i vdekjeve qëndron në shifra tepër të larta me këtë pandemi, ajo nuk krahasohet me shifrat që mund të vijnë nga shkatërrimet natyrore të përmbytjeve, djegieve të pyjeve dhe klimës së nxehtë, siç kemi parë që edhe janë shtuar në vitet e fundit”.

Këto janë fjalët e filantropit dhe miliarderit Bill Gates në një intervistë për televizionin amerikan CBN.

Mirëpo, miliarderi tashmë nuk ka ngritur thjesht një shqetësim për këtë kauzë kaq të rëndësishme për njerëzimin dhe i ka çuar gjërat më tej me publikimin e librit të ri: “Si të shmangim një katastrofë klimatike” ku përshkruan mënyrat dhe hapat që duhet ndërmarrë drejt këtij qëllimi global.

Duket disi e pamundur që një njeri ti imponohet botës në këtë mënyrë, por në të vërtetë besueshmëria e Gates është rritur që pas paralajmërimit që ai bëri në një Ted Talk në vitin 2015 për një pandemi globale që e priste botën dhe faktin që qeveritë ishin të papërgatitura për të. Tashmë sfida e radhës është shumë më e vështirë sipas tij, teksa afati kohor për të arritur zero emisione duket i largët, por në të vërtetë marrja e hapave duhet të fillojë pa humbur kohë.

Bill Gates dëshiron që ju të dini dy numra: 51 miliardë dhe zero. E para është numri i toneve të gazrave serë që zakonisht i shtohen atmosferës çdo vit si rezultat i aktiviteteve njerëzore. Ky i fundit është numri i toneve që duhet të arrijmë deri në vitin 2050 në mënyrë që të shmangim një krizë klimatike.

Sa do të kushtojë gjithçka?

Në dhjetor, Gates sugjeroi në blogun e tij që SHBA të krijonin një Institut Kombëtar të Inovacionit të Energjisë për të ndihmuar vendin të marrë drejtimin në inovacionin e ndryshimit të klimës. Ideja është që të modelohet sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, shtylla kurrizore e kërkimit mjekësor të SHBA, i cili ka një buxhet vjetor prej rreth 37 miliardë dollarë.

Gates thotë se shpenzimet aktuale të Kërkim-Zhvillimit të qeverisë amerikane për inovacionin e energjisë janë rreth 7 miliardë dollarë në vit; kjo do të duhej të pesëfishohej për t’u përputhur me shpenzimet e qeverisë për NIH.

Ku po investon Gates

Gates, pasuria e të cilit 124 miliardë dollarë buron nga rreth 1% e aksioneve në Microsoft dhe një larmi investimesh të tjera, thotë në libër prandaj ai ka vendosur “më shumë se 1 miliard dollarë” në kompanitë që punojnë drejt emetimeve zero.

Ai është shprehur për Forbes se ka investuar rreth 2 miliardë dollarë. Ai e përshkruan veten si ndoshta financuesin më të madh i teknologjisë së kapjes direkte të ajrit – metodat për të kapur karbonin nga ajri. Dy nga kompanitë më të njohura në të cilat ai ka qenë investitor po prodhojnë mish me bazë bimore: Impossible Foods dhe Beyond Meat.

Gates gjithashtu ka investuar në kompani me karbon zero përmes Breakthrough Energy Ventures, një grup investitorësh i krijuar nga ai që nisi funksionimin në dhjetor 2016.

Megjithëse shumë prej ndërmarrjeve janë ende në fazë të hershme, Gates i përshkruan disa si “me të vërtetë të egra”, përfshirë QuidNet, i cili po punon për të ruajtur energjinë elektrike duke pompuar ujin në puset nëntokësore nën presion; kur nevojitet energji, uji lirohet dhe kalon përmes një turbine, duke krijuar energji elektrike.

Nëse asgjë tjetër, Gates dëshiron t’i bëjë njerëzit të flasin. “Shpresa ime është që ne mund ta zhvendosim bisedën duke ndarë faktet me njerëzit në jetën tonë – anëtarët e familjes, miqtë dhe udhëheqësit tanë. Dhe jo vetëm faktet që na tregojnë pse duhet të veprojmë, por edhe ato që na tregojnë veprimet që do të bëjnë më të mirën ”, shkruan ai. (Burimi: Forbes)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb