Sistemet ruse të mbrojtjes ajrore shkatërruan disa dronë që shkonin drejt një rafinerie nafte në rajonin Krasnodar pranë Detit të Zi, thanë zyrtarët lokalë.

“Disa mjete ajrore pa pilot (UAV) u përpoqën t’i afroheshin territorit të rafinerisë së naftës Ilsky në Krasnodar Krai”, thanë zyrtarët e emergjencës të rajonit në Telegram.

“Të gjitha janë neutralizuar, infrastruktura e uzinës nuk është dëmtuar”.

Zyrtarët nuk thanë se kush e nisi sulmin, por rafineria e naftës Ilsky është sulmuar shumë herë këtë muaj.

Sulmi i mëngjesit të sotëm erdhi pasi Moska tha se Ukraina kishte goditur instalimet e tubacioneve të naftës në thellësi të Rusisë dje.

Kyiv pothuajse kurrë nuk e merr publikisht përgjegjësinë për sulmet brenda Rusisë dhe në territorin e kontrolluar nga Rusia në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb