A është e mundur që organizmat e gjallë të notojnë në retë e Planetit Venus?
Kjo është ajo që astronomët po konsiderojnë tani pasi zbuluan një gaz në atmosferë që nuk mund ta shpjegojnë. Ky gaz është fosfinë – një molekulë e përbërë nga një atom fosfori dhe tre atome hidrogjeni. Në Tokë, fosfina është e lidhur me jetën, me mikrobe që jetojnë në zorrët e kafshëve si pinguinët, ose në mjedise të varfëra nga oksigjeni, siç janë kënetat. Me siguri, ju mund ta bëni atë në mënyrë industriale, por në planetin Venus nuk ka fabrika dhe sigurisht nuk ka pinguinë.

Atëherë, pse gjendet ky gaz atje, 50 km lart nga sipërfaqja e planetit? Profesoreshë Jane Greaves, nga Universiteti Cardiffit në Mbretërinë e Bashkuar dhe kolegët e saj kanë vetëm këtë pyetje.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ata kanë botuar një punim në revistën Nature Astronomy duke detajuar vëzhgimet e tyre të fosfinës në Venus, si dhe hulumtimet që ata kanë bërë për të provuar se kjo molekulë mund të ketë një origjinë natyrore, jo-biologjike.

Por për momentin, ata kanë ngecur në vend siç i tregojnë programit Sky At Night të BBC-së, i cili ka biseduar gjatë me ekipin.

Duke pasur parasysh gjithçka që dimë për Venusin dhe kushtet që ekzistojnë atje, askush nuk ka qenë ende në gjendje të përshkruajë një rrugë abiotike për në fosfinë, jo në sasitë që janë zbuluar. Kjo do të thotë që një burim jete meriton shqyrtim.

“Gjatë gjithë karrierës sime kam qenë e interesuar në kërkimin e jetës diku tjetër në Univers, kështu që ky zbulim është i jashtëzakonshëm,” tha Prof Greaves. “Por, po, ne po inkurajojmë vërtet njerëz të tjerë të na tregojnë se çfarë mund të kemi humbur. Dokumenti dhe të dhënat tona janë qasje e hapur; kështu funksionon shkenca.”

Çfarë saktësisht ka zbuluar ekipi britanik?

Ekipi i Prof Greaves së pari identifikoi fosfinën në Venus duke përdorur Teleskopin James Clerk Maxwell në Hawaii dhe më pas konfirmoi praninë e tij duke përdorur Array Millimetër.

Fosfina ka një “vijë thithjeje” të veçantë që këta radioteleskopë e dallojnë në një gjatësi vale prej rreth 1 mm. Gazi vërehet në gjerësinë mesatare të planetit në lartësi afërsisht 50-60km. Përqendrimi është i vogël – duke përbërë vetëm 10-20 pjesë në çdo miliard molekula atmosferike – por në këtë kontekst, kjo është shumë “.

Pse është kaq interesante kjo?

Venusi nuk është në krye të listës kur mendon për jetën diku tjetër në Sistemin tonë Diellor. Krahasuar me Tokën, është një vrimë ferri. Me 96% të atmosferës së përbërë nga dioksid karboni, ajo ka përjetuar një efekt serë. Temperaturat e sipërfaqes janë si ato në furrën e picave – mbi 400 gradë.

Sondat hapësinore që kanë zbritur në planet kanë mbijetuar vetëm disa minuta para se të prishen. Pra, nëse me të vërtetë ka jetë në Venus, pikërisht këtu mund të presim ta gjejmë.

Pse duhet të jemi skeptikë?

Retë. Ata janë të trasha dhe kryesisht janë të përbërë (75-95%) nga acidi sulfurik, i cili është katastrofik për strukturat qelizore që përbëjnë organizmat e gjallë në Tokë.

Dr William Bains, i cili është i lidhur me Massachusetts Institute of Technology (MIT) në SH.B.A., është një biokimist në ekip. Ai ka studiuar kombinime të ndryshme të përbërjeve të ndryshme që pritet të jenë në Venus; ai ka ekzaminuar nëse vullkanet, rrufetë dhe madje meteoritët mund të luajnë një rol në krijimin e PH3 – dhe të gjitha reagimet kimike që ai ka hetuar, janë 10,000 herë shumë të dobëta për të prodhuar sasinë e fosfinës që është vërejtur.

Për të mbijetuar acidin sulfurik, Dr Bains beson se mikrobet Venusiane të ajrit ose do të duhet të përdorin disa biokimi të panjohura, rrënjësisht të ndryshme, ose të zhvillojnë një lloj force të blinduar.
“Eshtë me të vërtetë emocionuese dhe do të çojë në zbulime të reja – edhe nëse zbulimi origjinal i fosfinës do të rezultonte të ishte një keqinterpretim spektroskopik, gjë që nuk mendoj se do të ndodhë. Unë mendoj se jeta në retë e Venusit sot është aq e pamundur por ne do të zbulojmë shumë gjëra interesante rreth Venusit në këtë kërkim”, i tha ai BBC News.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb