Doktorët kanë zbuluar disa krimba parazitë të hequra nga trupi i një 4-vjeçari. Fotot tregojnë krijesën në një enë metalike në një tavolinë operimi pak pasi djali trajtoi infeksionin që i rrezikoi jetën. Ai u shtrua në spital pasi u ankua nga dhimbjet e stomakut, vjelljet, kapsllëku i rëndë i cili zgjati rreth 6 muaj. Mjekët zbuluan se djali nuk është testuar kurrë për krimba më parë dhe familja e tij nuk mund ta përballonte ta dërgonte në spitalin më të afërt, i cili ishte rreth 47 milje larg. Ata hoqën krimbin e gjallë në një operacion, e dërguan djalin në shtëpi pas 7 ditësh dhe i dhanë gjithë familjes drogë për ta mbrojtur nga infeksioni.

Mjekët diagnostikuan djalin, i cili nuk është identifikuar nga fotot me një gjendje të rrallë të quajtur ‘Infestimi me Askaris’, një infeksion me krimba parazitarë që prekin aparatin tretës.

Kjo gjendje, thanë ata, në shumicën e rasteve prek rreth 800 milion njerëz, të cilët variojnë nga mosha 2-10. Dhe fëmijët të cilët jetojnë në vendet e varfëra janë më të rrezikuar nga parazitët, të cilat përhapen përmes gëlltitjes rastësisht të jashtëqitjeve njerëzore.

(Balkan Web)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: