Dokumentari i ri “ The Playboy Murders ” ka vendosur të zbulojë, përpara syve të miliarda njerëzve, anën e errët të Playboy dhe dramat e “lepurusheve”.

Ishte viti 2009, kur 28-vjeçarja Jasmine Fiore, një nga “lepurushet” e njohura të Hefnerit, do të humbiste jetën në mënyrë të egër dhe tragjike. Disa vite më vonë, konkretisht në vitin 2022, Madison do të kërkonte pak nga pak, shkaqet e vdekjes së gruas fatkeqe, teksa synonte revistën ikonë.

Dy femrat mund të mos e kenë njohur personalisht njëra-tjetrën, por mes tyre kishte diçka të përbashkët. Seks-bomba bjonde, me buzëqeshje në buzë, të cilët kanë luajtur me paraqitjet e tyre, në festat e famshme dhe magjepsëse të Hefnerit, duke mahnitur sytë e të ftuarve me paraqitjet e tyre të zhveshur. Dy femrat, emrat e të cilave ishin të destinuar të udhëtonin në çdo cep të botës, por megjithatë kishin një gjë të përbashkët, të dyja ishin viktima të sjelljes abuzive nga partnerët e tyre.

“Historia e Jasmine Fiore ishte e tmerrshme. Ajo ishte viktimë e një krimi të tmerrshëm ndërsa ishte në një marrëdhënie abuzive”, tha Holly Madison, tani 43 vjeç, për New York Post.

Madison u identifikua me Fioren. Ajo vetë kishte qenë në marrëdhënie abuzive, pasi partneri i saj Hugh Hefner e kontrollonte emocionalisht dhe mendërisht. Ai u diktoi “lepurushëve” të famshëm gjithçka që nga gjatësia e flokëve e deri te nuanca e buzëkuqit.

Pasi ka marrë përsipër frenat e prodhimit të “The Playboy Murders”, Madison kërkon të përcjellë te publiku përvojat tragjike të lepurushëve të revistës ikonike, të cilat kulmuan me vrasjen brutale të Fiores 28 vjeç, nga burri i saj.

Holly Madison, në një intervistë me Fox News, pranoi se fillimisht ishte e kujdesshme për vendimin e saj për të eksploruar historitë e krimit të lidhura me Playboy. Megjithatë, nevoja e saj për t’i treguar publikut se çfarë po ndodhte në jetën e grave që punonin për Hefnerin është ajo që e bëri atë të hynte në këtë aventurë: “Unë u befasova shumë nga këto histori,” tha Madison. “Mendova se dija gjithçka për historinë e Playboy dhe atë që ndodhi me të gjithë Playmates. Por unë nuk kisha dëgjuar kaq shumë nga këto histori. Doja të bëja një zhytje më të thellë dhe të përpiqesha të nxjerr në pah historitë e viktimave.’

Madison u befasua gjithashtu kur mësoi historinë e Stacey Arthur, një prej modeleve të Playboy, burri i së cilës u vra nga një fans i çmendur në 1991: “Është një histori tepër tragjike dhe e frikshme, veçanërisht sepse Stacey dhe burri i saj ishin shumë të dashuruar,” rrëfen Madison, duke shtuar, ” Ai ishte kaq mbështetës për shpresat dhe ëndrrat e Stacey”.

Ndërsa “lepurushi” i Hugh Hefner tregon për Fox News për serinë e re dokumentare që nxjerr në sipërfaqe historitë tragjike të grave të Playboy: “Shumë gra janë bërë modele për Playboy dhe të gjitha kanë histori të ndryshme. Ti mendon se të vendosin në një piedestal dhe kjo është një ëndërr për kaq shumë gra. Kur e keni këtë gjë emocionuese në jetën tuaj, mund të ketë njerëz rreth jush që bëhen të fiksuar pas jush. Mendoj se Playboy është diçka që, për fat të keq, mund t’i zmadhojë ato ndjenja xhelozie ose obsesioni.”

Historia e Madisonit dhe ikja e saj nga rezidenca e famshme

Për Holly Madison, gjithçka filloi kur ajo vendosi të ndante përvojat e saj në vitin 2015. Pikërisht atëherë ajo u përball me guxim me botën dhe foli për marrëdhënien e saj me Hugh Hefner dhe jetën e rezidencës mitike: “Doja shumë të tregoja anën time të historisë dhe pse mora vendimet që mora. Kur bëra “Sekretet e Playboy” vitin e kaluar, nuk doja të tregoja përsëri historinë time, por doja të isha atje dhe të mbështesja gratë e tjera. Gratë e Playboy ishin femra të vërteta dhe kishte më shumë ana e mirë sesa patë.’

Madison ishte në një lidhje me Hefnerin nga viti 2001 deri në vitin 2008. Gjatë kohës së saj në rezidencë, ajo tha se shumë herë donte të largohej. Në fakt, ajo kishte pranuar në podcast-in e saj se si ishte të flije me Hugh Hefnerin para femrave të tjera: “Askush nuk e donte ”, ndërsa kishte shtuar se të gjitha femrat e konsideronin gjumin me Hefnerin “një punë e përditshme”, por iu desh ta bënin nga frika se mos “largoheshin nga shtëpia ”.

Në vitin 2008, Madison hodhi “gurin e zi” pas saj dhe u largua nga rezidenca: “Isha në shok kur u largova, sepse më në fund po kuptoja se kush ishte ky njeri, me të cilin kisha shtatë vjet. Mësova se shumë njerëz që mendoja se ishin miq në jetën time nuk ishin vërtet miq. Ishte aty thjesht sepse isha pjesë e rezidencës .’

Jasmine Fiore dhe krimi i rëndë

Jasmine Fiore ishte vetëm 18 vjeçe kur bëri audicionin për të qenë fytyra kryesore e Playboy. Vajza e re mund të mos ketë mundur ta gjejë veten në kopertinat ikonë, ku shfaqej e zhvehur, por ajo u zgjodh si drejtuese e “Girls of Playboy Golf”. Më vonë ajo mori rolin e koordinatores së ngjarjeve për Playboy dhe organizoi festa me firma në Los Angeles dhe Las Vegas.

Disa vite më vonë ajo takoi burrin dhe vrasësin e saj të ardhshëm, Ryan Jenkins, një zhvillues kanadez i pasurive të paluajtshme. Çifti u takua në vitin 2009 dhe burri sapo kishte nisur reality show ‘Megan Wants a Millionaire’ me aktoren ish-Playboy Cybergirl of the Week, Megan Hauserman.

Gjatë xhirimeve, Jenkins pozoi si një manjat imobiliar dhe shprehu dashurinë e tij për Meganin në një seri letrash romantike. Hauserman, në një intervistë për Entertainment Weekly, pranoi se producentët e reality show-t e detyruan atë të hiqte dorë nga ajo dhe të zgjidhte një lojtar tjetër.

Megjithatë, vetëm dy ditë më vonë, Jenkins do të telefononte Hauserman për t’i thënë asaj se ai kishte gjetur dashurinë e jetës së tij Jasmine Fiore, me të cilën u martua në Las Vegas, më pak se 48 orë pasi u takuan. Fakti që ata kishin ditëlindje me disa ditë diferencë në shkurt e bëri të besonte se ajo ishte ajo me të cilën ai duhet të martohej: “Ryan mendoi se meqë nuk mund të martohej me mua, do të gjente një modele tjetër të Playboy për t’u martuar.” kishte thëne Maghan.

Megjithatë, kulti i së bukurës dhe fama që ka arritur të fitojë Fiore, do të nxirrte në pah anën e tij të errët. Një muaj pas martesës së tyre ai e pa atë duke folur me dikë, u bë xheloz dhe e shtyu në një pishinë.

Jenkins e kaloi atë natë në burg pasi u arrestua me akuza për dhunë në familje. Do të kishin kaluar vetëm 5 muaj jetë bashkëshortore, kur çifti do të ishte në prag të divorcit.

Vrasja brutale e Jasmine Fiores

Me atmosferën e tensionuar mes çiftit, Jenkins kërkonte mënyra për ta rifituar Fioren duke e bindur për dashurinë e tij. Burri madje nënshkroi për sezonin e tretë të “I Love Money”, një reality show në Meksikë, me shpresën për të fituar çmimin prej 250,000 dollarësh dhe për të rindezur dashurinë e Fiores.

Më 13 gusht ajo ra dakord ta shoqëronte atë në një turne pokeri në San Diego. Atë natë, Jenkins zbuloi se ajo i kishte dërguar mesazhe fshehurazi një ish-partneri, Robert Husman. “Eja dhe më merr. Po kthehem në Vegas për të qenë me ty. E kam mbyllur me Ryan Jenkins ”, ka shkruar ajo.

Mesazhi, i gjetur prej tij, ishte për të zgjuar “përbindëshin” dhe për të shkruar epilogun përfundimtar. Kamerat kapën Jenkins duke u kthyer me furi në dhomën e hotelit. Ishte ora 4:30 e mëngjesit kur ai doli nga dhoma ku ndodhej, e gjeti dhe e tërhoqi zvarrë. Kur Jasmine u përpoq të thërriste policinë, ai e mbyti për vdekje.

Trupi i saj u gjet i copëtuar në një valixhe, e cila ishte hedhur në një kosh mbeturinash më 15 gusht. Autoritetet nuk ishin në gjendje ta identifikonin atë pasi i mungonin gishtat dhe dhëmbët. E vetmja gjë që vrasësi kishte harruar në përpjekjen e tij për të mbuluar gjurmët e tij ishin implantet e gjoksit që përmbanin numra serialë unik.

Jenkins kishte arritur të notonte në kufirin kanadez, ku u ndalua nga roja bregdetare e SHBA. Ai u përpoq të arratisej dhe pasi rezervoi një dhomë moteli, i dha fund jetës së tij më 23 gusht: “ Më falni që shmanga përgjegjësinë ” ishte mesazhi i vetëm që la.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: