Terroristët janë të gatshëm të fillojnë një sulm të suksesshëm kimik, biologjik ose bërthamor ndaj Britanisë në nëntë vitet e ardhshme. Paralajmërimi vjen nga të dhënat e publikuara në një raport të qeverisë angleze, i cili ka rrjedhur së fundmi në media, shkruan “The Sun”.

Qeveria ngre alarmin në raportin e saj se një grup terroristësh ka gjasa të përgatisë një sulm “bombë” deri në vitin 2030.

Pretendimi tronditës vjen ndërsa Kryeministri përgatitet të rrisë në mënyrë dramatike arsenalin britanik të armëve bërthamore.

Boris Johnson do të krijojë një qendër të re operacionesh kundër terrorizmit dhe kërcënimit terrorist.

Në përmbledhjen, që do të botohet sot, thuhet: “Burimet kryesore të kërcënimit terrorist janë nga terrorizmi islamist dhe i Irlandës së Veriut që lidhet me terrorizmin dhe terrorizmi i ekstremit të djathtë, ekstremit të majtë, anarkist dhe me një çështje të vetme.

“.. Është e mundshme që një grup terrorist të fillojë një sulm të suksesshëm CBRN (kimik, biologjik, radiologjik dhe bërthamor) deri në 2030.”

Frika nga bomba e tmerrit

Sir Alex Younger, ish-kreu i MI6, tha në programin “Today” të “BBC Radio 4” se Mbretëria e Bashkuar duhet “sigurisht” të jetë e përgatitur për kërcënimin e një sulmi me bombë deri në 2030-ën.

Sir Alex shtoi: “Ky ka qenë një tipar i qëndrueshëm i kërcënimit terrorist, mundësia e vogël që grupet terroriste të mund të marrin armët strategjike dhe aspiratën e tyre të kahershme për ta bërë këtë.

Ne qartë duhet të qëndrojmë të përqendruar në të, unë nuk jam në dijeni të ndonjë informacioni që kjo është një çështje e pashmangshme, por në mënyrë të qartë duhet të mbetet i faktorizuar.“

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb