Teksa problemet ligjore të Donald Trump rriten, donatorët dhe Partia Republikane kanë paguar miliona dollarë nga tarifat e tij ligjore. ‘Dhimbja e kokës’ nga ana ligjore për të dhe fëmijët e tij nis pas një padie për mashtrim, ndërkohë që Trump pohon se autoritetet gënjejnë mbi vlerën e pronës “me miliarda”. Të dhënat financiare tregojnë se ai tashmë ka shpenzuar më shumë se 1 milion dollarë (890,000 £) donacione për të luftuar këtë çështje në 2022.

Padia e fundit, e shpallur nga Prokurorja e Përgjithshme e shtetit të Nju Jorkut, Letitia James, ishte kulmi i një hetimi civil të gjatë i cili filloi në vitin 2019. Miliona dollarë të shpenzuara për të luftuar këto akuza kanë ardhur nga komiteti i veprimit politik i zotit Trump ‘Save America’ (PAC) – i cili merr donacione nga mbështetësit e Trump në të gjithë vendin – tregojnë dosjet e Komisionit Federal të Zgjedhjeve (FEC). ‘Save America’ ka paguar më shumë se 1.12 milionë dollarë vetëm këtë vit për firmat ligjore të punësuara për të mbrojtur zotin Trump në çështjen e Nju Jorkut. Si një i ashtuquajtur “PAC për Lidership”, ai mund të përdorë para për të paguar shpenzimet që nuk mund të financohen nga komitetet e fushatës, të tilla si disa udhëtime personale ose disa shpenzime drejtuese.

Faqja e internetit e Komitetit të Përbashkët të Mbledhjes së Fondeve të ‘Save America’, i cili kontribuon si në ‘Save America’ ashtu edhe në një PAC të dytë Trump, ‘Make America Great Again’, nuk përmend faturat ligjore, duke thënë vetëm se “e ardhmja e vendit tonë është në rrezik dhe Presidenti Trump u bën thirrje të gjithë patriotëve që t’i bashkohen luftës së tij për të shpëtuar Amerikën”.

Nga 1.12 milionë dollarët e shpenzuara, më shumë se 942,000 dollarë i kanë shkuar firmës së Alina Habba, një avokate me bazë në Nju Xhersi, e cila është dyfishuar si zëdhënëse e Trump. Një avokat tjetër, Alan Futerfas me seli në Nju Jork, mori gati 185,000 dollarë në korrik. Futerfas po përfaqëson fëmijët e Trump – Don Jr, Ivanka dhe Eric – për rastin e padisë për mashtrim në Nju Jork. Është e paqartë se sa nga paratë e tij Trump ka shpenzuar për çështjet ligjore.

Një donator i tha BBC-së se ideja e financimit të padive nuk e shqetësoi aspak. “Për mendimin tim, ai mund të bëjë çfarë të dojë me paratë,” tha Rom Solene, një republikan nga Arizona. “Marrëzitë dhe baticat e pandërprera që bëhen nga demokratët ndaj një njeriu që nuk mban më poste politike tregojnë se sa janë të gatshëm demokratët të shkojnë për të përndjekur një kundërshtar politik. Për të mos thënë, kjo tregon se sa demokratët kanë frikë nga Trump”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: