Andriy, një adoleshent ukrainas 15-vjeçar nga Chernihiv, u arratis nga qyteti i tij pasi u detyrua të largohej nga shtëpia e tij dhe më pas kaloi me makinë mbi atë që ai mendon se ishte një minë tokësore, tha ai për CNN.

“Unë pashë një shpërthim të verdhë. Tingull në veshë. Dhe më kujtohet sikur u zgjova në rrugë. Pashë makinën e thyer dhe nënën time me zjarr,” i tha ai John Berman të CNN ndërsa po shërohej në një spital për fëmijë në Lviv.

“Ndjeva gjak në veshin tim të majtë. Pastaj dëgjova të shtëna … nga raketa apo diçka tjetër.”
Ai tha se po bërtiste dhe nuk mund të ecte. Fshatarët që dëgjuan shpërthimin e çuan atë në vend të sigurt.

Nëna e tij u dogj për vdekje. Andriy filloi të qante kur u pyet për nënën e tij, duke thënë se është “shumë e vështirë” për familjen e tij.

“Dua që ju të dini se nëna ime ishte një grua shumë e bukur,” tha ai përmes një përkthyesi.

Qyteti verior i Chernihiv ka parë disa nga bombardimet më intensive që kur Rusia pushtoi Ukrainën një muaj më parë. Ndërtesat e dëmtuara rëndë radhiten në rrugët e shpërndara nga rrënojat, ndërsa zjarret ende të ndezura mbushin ajrin me tym të fortë, siç shihet në një video të re nga kryebashkiaku Vladyslav Atroshenko.

“Është shumë e vështirë të shoh se çfarë po ndodh me qytetin tim,” shtoi ai, duke thënë se do të kthehet sapo të përfundojë lufta.
Andriy tha se dëshironte “të distancohej nga kjo luftë”, më pas luajti një këngë në kitarën e tij për Berman.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb