Jeta e Fatbardhës dhe e nënës së saj Merjmes nuk ka qenë e lehtë. Pasi babai u ndërroi jetë, nënë e bijë kanë jetuar me qira në disa qytetare. Problemi shëndetësor në këmbën e Mejemes u ka vështirësuar më shumë jetën.

Gruaja ka lindur me një difekt në këmbë, njëra këmbë është më e shkurtër se tjetra. Tashmë ato jetojnë në Tiranë, Merjemja ka vendosur një protezë pasi ka kryer një operacion ku ka vendosur një protezë por tashmë ajo duhet të kryejë një operacion tjetër por nuk e ka bërë pasi nuk kishte para.

Kanë kaluar dy vjet nga koha kur duhet të kishte kryer operacionin dhe sa vjen e përkeqësohet. Proteza kushton shumë, në spitalet e shtetit nuk gjendet dot një protezë për Merjemen, nënë e bijë nuk po ja dalin dot. Fatbardha mundohet të kursejë qindarkat e pensionit, madje as urbanin nuk e merr pasi kursen për mamanë.

Ka pasur edhe një moment të vështirë, kur Merjemja ka dashur t’i jepte fund jetës. Ka tentuar të mbytej në det ne Sarandë. Vajza ishte duke punuar në plazh, atje i ishte ankuar të ëmës se ishte shumë e lodhur, e prekur nga kjo Merjemja është futur në det, donte të mbytej e mërzitur nga jeta. E kanë shpëtuar pushuesit atë ditë në plazhin e Sarandës. Kur Fatbardha është afruar ka gjetur ambulancën dhe të ëmën gati pa jetë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb